Vyrobili jste si pomlázku a nevíte, jak na ni správně uvázat mašli? Pojďme na to!

Dnešní doba je nakloněna spíš tomu, že si každý svou pomlázku koupí už hotovou, ale představte si to pradávné velikonoční kouzlo, když každý jinoch musel tu svou vlastnoručně uplést a stala se tak při koledování důkazem jeho vlastní zručnosti.

Láká vás uplést si letos vlastní velikonoční karabáč?

Vyberete si 3, 6, 9 nebo snad 16 proutků, aby se na vás do dalších svátku nezapomnělo?

A víte, že si na ni musíte navázat pouze jednu stuhu bílé barvy a ostatní dostanete od vyšlehaných dam a dívek?

Dnes se zaměříme na stuhy všech délek i barev, jejich význam, i to, čím svůj karabáč zakončit.

Pojďte se s námi naučit, jak uvázat krásnou mašli na pomlázku!

Barvy stuh mají svůj význam

Určitě neslavíte Velikonoce poprvé, přesto, ať už jste muž či žena, víte, jaký mají pentle na pomlázku skutečný význam? Dříve to nebylo tak jednoduché, s každou totiž mladík nebo muž dostal od děvčete určitý vzkaz a co v něm stálo?

Pomlázky s barevnými pentlemi.
zdroj: www.vysoketatry.sk
  • červená – vyjádření náklonnosti, lásky
  • zelená – vyjádření sympatií, přátelství
  • modrá/fialová – vyjádření naděje
  • žlutá – odmítnutí

Nebyl to přece jenom krásný zvyk, kdy si mladí s jarem prostřednictvím tradice říkali to, nač jim samotná odvaha nestačila? A nezačalo se náhodou u Velikonoc pít, protože mládencům rostl na karabáči nepřiměřený počet žlutých pentlí? Nebo těch červených a oni nevěděli, kterou si vybrat? 

Obrázek z koledování, kdy dívky váží na karabáč pentle.
zdroj: www1.teraz.sk

Nikdy není pozdě se k zažitému zvyku vrátit, upleťte si svou pomlázku z mladého proutí a zkuste letos štěstí i vy!

Udělejte si pořádnou velikonoční pomlázku, využijte náš návod, kde zjistíte hned 6 užitečných tipů na pletení karabáče!

Správný postup, jak uchytit mašli na pomlázku

Podrobný návod, jak si uplést svůj velikonoční karabáč jsme pro vás již připravili. Nyní však stojíme před krokem, jak si jej nazdobit, aby vám dělal jenom radost. 

Při splétání pomlázky si těsně před koncem, na špici, nechte dostatek místa k pořádnému utažení, těsně předtím však mezi proutky vložte pentli a zapleťte ji, tak aby tam držela. Následně pokračujte v pletení a na konci korbáč zavažte.

zdroj: m.smedata.sk

Pentli poté pevně svažte a vytvořte krásnou mašli, která bude hlavní dominantou vaší práce. 

Věděli jste, že pentle se na karabáče upevňovali hlavně z toho důvodu, aby byl výprask jemnější? Citlivější pánové dokonce děvčata vypláceli pouze pomocí jich, jiní je však nešetřili. Vypláceli vydatně dům od domu a karabáč se postupně ulamoval. Proto byl výprask stále bolestivější a pentle jedinou možností, jak ostrost ran malinko otupit.


Jak uvázat mašli ze stuhy

Není to nic samozřejmého, uvázat pěknou mašli chce trochu zručnosti, proto vám přinášíme obrázkový postup, který vás provede jednotlivými kroky, díky kterým si uvážete tu nejkrásnější mašli ze stuhy. 

Pusťte se do toho!

Ustřihněte si stuhu. Ujistěte se, že je dostatečně dlouhá na výrobu mašle. Vždy si nechte rezervu na usnadnění tvarování mašle a ponechte dostatečně dlouhý konec. Položte délku stuhy na rovný povrch.

Oba konce mašle přeložte ve středu. Překryjte je a vytvoříte dvě smyčky a dva ocásky. Pokud nejsou smyčky patrné, vytvarujte je.

Upravte proporce. To znamená zkontrolujte, zda mají smyčky i ocásky takovou velikost/délku, jakou chcete, a zda jsou symetrické.

Přehněte levou smyčku přes pravou smyčku. Obtočte ji kolem zadní strany a protáhněte středovým otvorem. Uprostřed pevně zatáhněte.

A máte hotovo!

Připomeňte si všechny tradice a zvyky velikonočního pondělí, ať jste na letošní svátky jara řádně připraveni!

Video návod na uvázání mašle ze stuhy

Připravili jsme pro vás také podrobný video návod, díky kterému uvážete na svůj karabáč tu nejhezčí mašli. 

Pletení velikonočního karabáče je disciplína, kterou si lze snadno osvojit, pokud však pohoříte na jejím finálním vzhledu, jen těžko budete u dam sklízet obdiv a množství barevných stužek vyjadřujících náklonnost. Snad jste se díky nám dnes naučili, jak uvázat mašli na pomlázku tak, aby vypadala skutečně skvěle a byla vaší chloubou. Tak nyní už jen stačí dodat: Hody, hody, doprovody!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X