Velikonoční pondělí

Žádné Velikonoční pondělí se neobejde bez velikonočních vajíček a pomlázky. Rádi byste si letos pro koledníky připravili ta nejkrásnější velikonoční vajíčka, ale nevíte, jak na to? Naučíme vás, jak barvit velikonoční vajíčka pomocí přírodních barviv i vosku. Po čem sáhnout, když chcete, aby vaše velikonoční vejce byla krásně červená nebo žlutá?

Známe ty nejlepší techniky na pletení pomlázky z šesti, osmi i jedenácti prutů. Dívky naučíme, jak na pomlázku správně uvázat mašli. A víme, v jakých dalších zemích je velikonoční výprask oblíbený.

Velikonoční symbolika

Kromě vajíček a pomlázky je s Velikonocemi spojena i bohatá symbolika, ať již zvířecí, rostlinná či v podobě lahodných pokrmů. Kde se vzal velikonoční zajíček či beránek? Proč se peče mazanec? Vysvětlíme vám, jak správně číst velikonoční symboly.

Proč je středa škaredá, čtvrtek zelený a sobota bílá? Odhalíme vám, jaký význam mají jednotlivé velikonoční dny, i to, jaké tradice a zvyky by se o nich měly dodržovat.

Na Velikonoce jasno, bude laciné máslo nebo prší-li na Bílou sobotu, bude v létě nouze o vodu. Jaké další velikonoční pranostiky znáte?

Masopust

Velikonocům předchází masopust. Masopustní období máme všeobecně spojováno s veselím a karnevalem. Víte ale, proč se vlastně masopust slaví? Zjistěte, jaké masopustní masky patří k nejoblíbenějším či jaké pokrmy se v tomto období konzumovaly.

Načerpejte informace a inspiraci k vytvoření radostné velikonoční atmosféry!

X