Co se dělá o velikonočním pondělí? Zvyky a tradice

I když se mnoho tradic z předchozího Svatého týdne nedochovalo, velikonoční pondělí stále žije a koleduje se po celé České republice.

Tento den je věnován hlavně tradičním oslavám a zvykům, které vítají příchod jara. Letos připadá na 18. dubna.

Proč vlastně chodí chlapci za děvčaty s pomlázkou a kdy chodila  v minulosti koledovat děvčata?

A co byste měli podávat k velikonočnímu obědu?

Co je Velikonoční pondělí

Velikonoční pondělí následuje po Božím hodu velikonočním, kdy křesťané oslavují Zmrtvýchvstání Páně.

Pondělí už pak patří hlavně světským oslavám a částečně navazuje i na předkřesťanskou dobu a její zvyky a tradice spojené s příchodem a oslavou jara.

Datum

RokVelikonoční pondělí
202218.4.2022
202310.4.2023
20241.4.2024
202521.4.2025
20266.4.2026
202729.3.2027
202817.4.2028
20292.4.2029
203022.4.2030

Tradice a zvyky

Velikonoční pondělí je plné různých zvyků a z celého velikonočního období je jich právě v tento den nejvíce. Některé se dochovaly dodnes, jiné už jsou spíš jen otázkou minulosti.

Jednotlivé zvyky se měnily z regionu na region. Jisté však je, že tradice rozdávání vajíček a mrskání pomlázkou je českou a slovenskou raritou, kterou jinde ve světě nenajdete. I proto bychom měli tuto tradici uchovávat.

Malovaná velikonoční vajíčka v košíku s malou pomláskou.

Nyní ale popořadě. Co všechno k tradičním velikonočním zvykům patří a jak a proč vznikly?

Malovaná vejce

Malovaná vejce připravují ženy a děvčata, a to už od Bílé soboty. Vejce jsou symbolem nového života a zrození a proto jsou na Velikonoční pondělí tím hlavním darem.

Malovaná vejce – kraslice, byly podle všeho součástí oslav už v Egyptě, nejstarší dochovaná pochází zhruba z období 300 let před naším letopočtem.

Chlapcům se o Velikonočním pondělí rozdávají vejce vařená, plná, ale na dekorace slouží vyfouklé kraslice, kterým se také říká pouchy.

Mezi obvyklé dekory vajec patří hlavně jarní květinové či zvířecí motivy. K tvorbě motivů se dříve používal hlavně vosk, sláma nebo se vejce vyškrabávala. Barvilo se  přírodních barvivech, tato tradice se dnes postupně opět vrací.

Jednotlivé barvy v sobě měly důležitou symboliku, například červená vejce se dávala chlapcům, k nimž dívky chovaly vřelé city. Někde platilo, že se dávala vejce obecně jen těm chlapcům, kteří byli dívkami vnímáni kladně.  

Koleda a pomlázka

Pomlázka je velice důležitou součástí velikonočních oslav. Je tvořena z vrbového proutí, počet prutů závisí také na umu toho, kdo pomlázku pletl.

Tomuto “nástroji” se říká také například mrskačka, houdovačka, karabáč, šlahačka nebo tatar (názvů je v jednotlivých nářečích mnohem více).

Chlapci chodí na Velikonoční pondělí s pomlázkami koledovat po vsi a šlehají s nimi děvčata, aby si za zvuku velikonočních koled vysloužili vajíčko.

Šlehání se dělá proto, aby děvčata zůstala krásná, zdravá, pilná a veselá po celý další rok.

Tento zvyk se udržuje už zhruba od konce 14. století. Kromě vajíčka se dávaly také různé laskominy, oříšky a dospělým mužům alkohol. Ostatně tato tradice se dochovala do dneška a někteří koledníci vezmou zavděk spíše tekutými odměnami.

Bylo také zvykem, že děvčata vázala chlapcům na pomlázku pentličky a podle barev pentliček mohli chlapci poznat, jaké city k nim dívky chovají. Červená znamenala lásku, modrá naději, žlutá odmítnutí, zelená sympatie. To je podobné jako u darovaných vajíček.

V některých regionech chlapci šlehali děvčata hned ráno, když šla do kostela, někde zase docházelo k odvetné koledě a děvčata chodila koledovat v úterý.

Také se polévalo vodou, což je zvyk, který někde přetrval i dodnes. Pokud chlapci přijdou koledovat po dvanácté hodině dopoledne, dívky je mohou polít vodou.

Řehtačky

Velikonoční řehtačka vyrobená ze dřeva.

I když se v některých krajích chodí hodovat na Velikonoční pondělí s řehtačkami, dříve měly tyto dřevěné nástroje premiéru už na Zelený čtvrtek.

V ten den se s řehtačkami honil po vsi chlapec převlečený za Jidáše. Řehtačky měly rovněž za úkol svolat lidi do kostela v době, kdy kostelní zvony přestaly zvonit a “odletěly do Říma”.  Řehtalo se také na Velký pátek a Bílou sobotu.

Oběd na Velikonoční pondělí

Co se jí na Velikonoční pondělí? Obvyklý bývá slavnostnější masový oběd po ukončeném půstu, nechybějí ani všudypřítomná vajíčka.

K obědu se podává například jehněčí maso nebo pečený králík, z vajec se dělají omelety, pomazánky nebo nádivky.

Máme pro vás ty nejlepší recepty na velikonoční jehněčí maso. Pochutná si celá rodina.

K snídani se jí beránci, mazance nebo také velikonoční jidáši.

Kam na Velikonoční pondělí 2020

Pokud nechcete čekat doma, jestli vám někdo zaklepe na dveře, aby vás přišel vyšupat pomlázkou, můžete Velikonoční pondělí strávit aktivně.

Kam o Velikonocích vyrazit na výlet? Velikonoční program nabídnou hlavně hrady a zámky, ale, vyrazit můžete třeba i na Máchovo jezero, kde budou probíhat speciální velikonoční plavby.

V následující tabulce najdete několik tipů na to, kam na Velikonoční pondělí 18.4.2022 vyrazit.

Velikonoce v Třeboni15.-18.dubna 2022Prodloužený sváteční víkend si můžete užít v Třeboni. Každoročně se zde pořádají výstavy na zámku Třeboň a těšit se můžete také na prohlídky či exkurze ve Schwarzenberských hrobkách nebo v pivovaru Regent.
Velikonoční trhy v Českém Krumlově15.-18.dubna 2022V Českém Krumlově si můžete Velikonoc užívat od zeleného čtvrtka do velikonočního pondělí. Na náměstí Svornosti si můžete zakoupit řehtačky, píšťalky nebo také velikonoční vajíčka a další sváteční dekorace.
Velikonoce na zámku Valtice15.-18.dubna 2022Krásný sváteční víkend si jistě užijete na valtickém zámku. Již počtvrté se zde můžete těšit na bohatý program. Můžeme zmínit vinné degustace, jízdu kočárem a v neposlední řadě prohlídku zmíněného zámku.

Otevírací doba

Pro všechny obchody větší než 200 metrů čtverečních platí, že musí mít o státních svátcích zavřeno. To však neplatí pro Velký pátek, ale pouze pro Velikonoční pondělí.

Zelený čtvrtek 14.4.Otevřeno – běžná otevírací doba
Velký pátek 15.4.Otevřeno – běžná otevírací doba
Bílá sobota 16.4.Otevřeno – běžná otevírací doba
Boží hod velikonoční 17.4.Otevřeno – běžná otevírací doba
Velikonoční pondělí 18.4.Zavřeno

Máme pro vás kompletní přehled otevírací doby na Velikonoce ve všech obchodech. Kde bude otevřeno?

X