Co se dělá o velikonočním pondělí? Zvyky a tradice

I když se mnoho tradic z předchozího Svatého týdne nedochovalo, velikonoční pondělí stále žije a koleduje se po celé České republice.

Tento den je věnován hlavně tradičním oslavám a zvykům, které vítají příchod jara.

Proč vlastně chodí chlapci za děvčaty s pomlázkou a kdy chodila  v minulosti koledovat děvčata?

A co byste měli podávat k velikonočnímu obědu?

Malovaná velikonoční vajíčka v košíku s malou pomláskou.

Co je Velikonoční pondělí

Velikonoční pondělí následuje po Božím hodu velikonočním, kdy křesťané oslavují Zmrtvýchvstání Páně.

Pondělí už pak patří hlavně světským oslavám a částečně navazuje i na předkřesťanskou dobu a její zvyky a tradice spojené s příchodem a oslavou jara.

Datum

Rok Velikonoční pondělí
2020 13.4.2020
2021 5.4.2021
2022 18.4.2022
2023 10.4.2023
2024 1.4.2024
2025 21.4.2025

Tradice a zvyky

Velikonoční pondělí je plné různých zvyků a z celého velikonočního období je jich právě v tento den nejvíce. Některé se dochovaly dodnes, jiné už jsou spíš jen otázkou minulosti.

Jednotlivé zvyky se měnily z regionu na region. Jisté však je, že tradice rozdávání vajíček a mrskání pomlázkou je českou a slovenskou raritou, kterou jinde ve světě nenajdete. I proto bychom měli tuto tradici uchovávat.

Nyní ale popořadě. Co všechno k tradičním velikonočním zvykům patří a jak a proč vznikly?

Malovaná vejce

Malovaná vejce připravují ženy a děvčata, a to už od Bílé soboty. Vejce jsou symbolem nového života a zrození a proto jsou na Velikonoční pondělí tím hlavním darem.

Malovaná vejce – kraslice, byly podle všeho součástí oslav už v Egyptě, nejstarší dochovaná pochází zhruba z období 300 let před naším letopočtem.

Chlapcům se o Velikonočním pondělí rozdávají vejce vařená, plná, ale na dekorace slouží vyfouklé kraslice, kterým se také říká pouchy.

Mezi obvyklé dekory vajec patří hlavně jarní květinové či zvířecí motivy. K tvorbě motivů se dříve používal hlavně vosk, sláma nebo se vejce vyškrabávala. Barvilo se  přírodních barvivech, tato tradice se dnes postupně opět vrací.

Jednotlivé barvy v sobě měly důležitou symboliku, například červená vejce se dávala chlapcům, k nimž dívky chovaly vřelé city. Někde platilo, že se dávala vejce obecně jen těm chlapcům, kteří byli dívkami vnímáni kladně.  

Koleda a pomlázka

Pomlázka je velice důležitou součástí velikonočních oslav. Je tvořena z vrbového proutí, počet prutů závisí také na umu toho, kdo pomlázku pletl.

Tomuto “nástroji” se říká také například mrskačka, houdovačka, karabáč, šlahačka nebo tatar (názvů je v jednotlivých nářečích mnohem více).

Chlapci chodí na Velikonoční pondělí s pomlázkami koledovat po vsi a šlehají s nimi děvčata, aby si za zvuku velikonočních koled vysloužili vajíčko.

Šlehání se dělá proto, aby děvčata zůstala krásná, zdravá, pilná a veselá po celý další rok.

Tento zvyk se udržuje už zhruba od konce 14. století. Kromě vajíčka se dávaly také různé laskominy, oříšky a dospělým mužům alkohol. Ostatně tato tradice se dochovala do dneška a někteří koledníci vezmou zavděk spíše tekutými odměnami.

Bylo také zvykem, že děvčata vázala chlapcům na pomlázku pentličky a podle barev pentliček mohli chlapci poznat, jaké city k nim dívky chovají. Červená znamenala lásku, modrá naději, žlutá odmítnutí, zelená sympatie. To je podobné jako u darovaných vajíček.

V některých regionech chlapci šlehali děvčata hned ráno, když šla do kostela, někde zase docházelo k odvetné koledě a děvčata chodila koledovat v úterý.

Také se polévalo vodou, což je zvyk, který někde přetrval i dodnes. Pokud chlapci přijdou koledovat po dvanácté hodině dopoledne, dívky je mohou polít vodou.

Řehtačky

Velikonoční řehtačka vyrobená ze dřeva.

I když se v některých krajích chodí hodovat na Velikonoční pondělí s řehtačkami, dříve měly tyto dřevěné nástroje premiéru už na Zelený čtvrtek.

V ten den se s řehtačkami honil po vsi chlapec převlečený za Jidáše. Řehtačky měly rovněž za úkol svolat lidi do kostela v době, kdy kostelní zvony přestaly zvonit a “odletěly do Říma”.  Řehtalo se také na Velký pátek a Bílou sobotu.

Oběd na Velikonoční pondělí

Co se jí na Velikonoční pondělí? Obvyklý bývá slavnostnější masový oběd po ukončeném půstu, nechybějí ani všudypřítomná vajíčka.

K obědu se podává například jehněčí maso nebo pečený králík, z vajec se dělají omelety, pomazánky nebo nádivky.

K snídani se jí beránci, mazance nebo také velikonoční jidáši.

Kam na Velikonoční pondělí 2020

Pokud nechcete čekat doma, jestli vám někdo zaklepe na dveře, aby vás přišel vyšupat pomlázkou, můžete Velikonoční pondělí strávit aktivně.

Kam o Velikonocích vyrazit na výlet? Velikonoční program nabídnou hlavně hrady a zámky, ale, vyrazit můžete třeba i na Máchovo jezero, kde budou probíhat speciální velikonoční plavby.

V následující tabulce najdete několik tipů na to, kam na Velikonoční pondělí 20.4.2019 vyrazit.

Velikonoce na Křivoklátě 19.-22.dubna 2019 Na Křivoklátě budete moci nahlédnout, jak vypadaly knížecí Velikonoce. Kromě historické výstavy zde budou i řemeslné trhy nebo průvod knížecího rodu Fürstenberků.
Splašená vejce v Jindřichově hradci 19.-22.dubna 2019 Hrad a zámek Jindřichův Hradec má pro návštěvníky připravenou speciální výstavu velikonočních vajec. K vidění jich bude více než 1000, mezi nimi i vejce pštrosí.
Hledání vajec na zámku Stekník 19.-22.dubna 2019 Zámek Stekník připravil program pro děti, které budou moci hledat velikonoční vajíčka v zámeckých zahradách a na závěr dostanou sladkou odměnu.
Velikonoce v ZOO Brno 19.-22.dubna 2019 Rodiče s dětmi čekají kreativní dílničky, hledání vajíček v Zoo nebo třeba možnost podívat se, jak vypadá stříhání ovcí
Velikonoce v ZOO Praha 22.dubna 2019 V Pražské zoologické zahradě bude bohatá nadílka. Zvířátka dostanou dárky z proutí, v nichž budou schované dobroty a návštěvníci si tak budou moci prohlédnout zcela ojedinělou podívanou.
Velikonoce na Valašsku 20.-22.dubna 2019 Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nabídne bohatý velikonoční program plný folkloru, velikonočních zvyků i řemeslných výrobků..
Velikonoční prohlídky na Letišti Václava Havla 18.-22.dubna Netradiční exkurzi můžete zažít na Letišti Václava Havla, kde si budete moci prohlédnout areál i letadla. Děti dostanou na uvítanou velikonočního zajíčka a drobné sladkosti.

Otevírací doba

Pro všechny obchody větší než 200 metrů čtverečních platí, že musí mít o státních svátcích zavřeno. To však neplatí pro Velký pátek, ale pouze pro Velikonoční pondělí.

Zelený čtvrtek 9.3. Otevřeno – běžná otevírací doba
Velký pátek 10.3. Otevřeno – běžná otevírací doba
Bílá sobota 11.3. Otevřeno – běžná otevírací doba
Boží hod velikonoční 12.3. Otevřeno – běžná otevírací doba
Velikonoční pondělí 13.3. Zavřeno

Další zajímavé tipy

Sdílejte svým přátelům:

Milan & Ondra

Milan & Ondra

Oba jsme fanoušci dobrého jídla a vaření nás baví. Na webu Ceskevelikonoce vás chceme inspirovat tradičními, ale i méně obvyklými recepty a vším důležitým okolo Velikonoc. Snad si i vy díky naším článkům užijete tento krásný svátek naplno! :)