V čem se Velikonoce ve světě liší?

Mimo evropský kontinent se musíte připravit na to, že oslava velikonočních svátků tu probíhá trochu jinak, než jsme zvyklí. Čím dále zamíříte, tím zvláštnější vám budou zdejší zvyky a tradice připadat. Některé země vás překvapí svými netradičními dekoracemi, jiné volbou velikonočních pochoutek.

Připravit se musíte také na možný rozdíl v datu Velikonoc. Vliv na jeho stanovení nemá jen první úplněk po jarní rovnodennosti, ale také to, zda v dané zemi převažuje katolické nebo pravoslavné křesťanství. Velikonoce v Egyptě se tak svým datem liší například od data mexických Velikonoc.

Velikonoční symboly

Evropané si velikonoční svátky neumí představit bez barevných velikonočních vajíček, které v řadě zemí dětem schovává velikonoční zajíček. Velikonoce v Austrálii ale symbolizuje jiné roztomilé zvířátko – bilby.

Zdobení velikonočních vajíček má překvapivě dlouho tradici v zemích Dálného východu. Pro čínské Velikonoce jsou typická bohatě zdobená vajíčka s květinami, draky a dalšími typickými motivy. V civilizacích po celém světě je vejce symbolem nového života.

Jiné země dávají přednost čokoládovým vajíčkům, pro velikonoční svátky v Brazílii je typické jejich zavěšování ke stropu.

Velikonoční pokrmy

České Velikonoce jsou kromě vajíček natvrdo ve znamení nádivky, beránka a mazance. Velikonoce na Filipínách se neobejdou bez sladké směsi z lepkavé rýže, ovoce a kokosového mléka, které se říká binignit.

Izraelci nedají dopustit na pokrm maqluba, který se skládá z vrstev rýže, masa a zeleniny, nigerijské Velikonoce charakterizuje rýže Jollof.

V zemích, které byly v minulosti koloniemi Velké Británie, jako například Kanada nebo Austrálie, se setkáte s tradičním velikonočním moučníkem hot cross buns.

Velikonoční zvyky a tradice

Pomlázka a polévání vodou jsou typické české „aktivity“ na Velikonoční pondělí. Velikonoční svátky v Kanadě jsou spojeny s veselými velikonočními průvody s alegorickými vozy, americké Velikonoce se neobejdou bez Easter Egg Roll neboli tradičního koulení velikonočních vajíček před Bílým domem.

V mnoha zemích se silnou katolickou vírou mají významné místo náboženské zvyky a rituály spojené s posledními dny Ježíše Krista. Na Filipínách se tak na Velký pátek některé lidé šlehají bičem, nosí trnové koruny a někteří se dokonce nechávají „ukřižovat“. V Mexiku zase na Bílou sobotu pálí figurínu, která zobrazuje Jidáše.

Jiná situace je v Zemi vycházejícího slunce, kde svátky jara často připadnou na dobu, kdy kvetou sakuri. Velikonoce v Japonsku jsou tak spojeny s pikniky pod těmito nádhernými stromy.

Pojďte další velikonoční zajímavosti poznat na vlastní oči. Kterou zemí začnete?

X