Poznejte anglické Velikonoce! Nechte se inspirovat hrami s velikonočními vejci či výrobou velikonočních klobouků

Egg Hunting, Egg Rolling, Egg and Spoon Races či Easter Bonnets.

To jsou jen některé z velikonočních zvyků, které se dodržují na Britských ostrovech.

O co přesně jde?

K čemu o Velikonocích Angličané potřebují gumové kačenky?

Proč je na tradičním velikonočním dortu jedenáct marcipánových kuliček?

Vše o tom, jak se slaví Velikonoce v Anglii, vám prozradíme v našem článku.

Jak je to v Anglii s velikonočními vajíčky?

Výměna a konzumace velikonočních vajíček je oblíbeným zvykem v mnoha zemích. Ve Spojeném království se předtím, než je nahradila čokoládová velikonoční vajíčka, používala skutečná vejce, podobně jako je tomu dodnes u nás. Vejce se vařila natvrdo a barvila se různými barvami. Dnes se ale tato tradice dodržuje již mnohem méně málo, v některých regionech se ale dodnes vařené velikonoční vajíčka využívají k rozmanitým hrám.

Hon na velikonoční vajíčka

Na velikonoční neděli si lidé dávají čokoládová velikonoční vajíčka jako dárek. Dětem se říká, že vajíčka přináší velikonoční zajíc a schovává je na zahradě. Děti pak musí běhat po zahradě s košíky a tato vajíčka hledat. Ten, kdo jich najde nejvíc, je vítěz. Mimochodem „hony na vajíčka“ neboli Easter Egg Hunt nepořádají jen rodiny, ale také školy a různé organizace.

Malý chlapec hledá velikonoční vajíčka ukrytá na zahradě.
zdroj: bbcgoodfoof.com

Tradice hledání velikonočních vajíček ukrytých na zahradě pochází z Německa? Co dále je typické pro německé Velikonoce?

Znáte anglické velikonoční tradice a symboly?

Anglické velikonoční zvyky mají dlouhou historii, přičemž některé tradice, například výše uvedené hledání velikonočních vajíček, které na zahradě ukryl velikonoční zajíček, se na ostrovy dostaly z Německa. Existuje ale i řada místních anglických, skotských, waleských či severoirských zvyků.

Hry s velikonočními vajíčky

Nikdo neví, jak dlouho už lidé o Velikonocích kutálejí vajíčka natvrdo po travnatých svazích. Někteří lidé si myslí, že to původně symbolizovalo odvalení kamene z Kristova hrobu, jiní, že jde jen o zábavu.

V severní Anglii a Skotsku se tato hra jistě provozuje již mnoho století a jeden z největších festivalů Egg Rolling válení vajec se dnes koná v Prestonu v hrabství Lancashire, kde se od roku 1867 každé velikonoční pondělí v Avenham Parku kutálejí desetitisíce vajec. Vítězem se stává vejce, které se jako první dostane na úpatí kopce. Jak konkrétně vypadá festival kutálení vajec v Pretonu?

Další hrou jsou závody s vajíčky na lžičkách neboli Egg and Spoon Races. Tato hra, zaznamenaná již při oslavách diamantového jubilea královny Viktorie v roce 1897, se původně nehrála jen o Velikonocích. Dnes je ale spojena především s nimi. Vajíčko se může nosit na lžíci či vařečce, kromě držení lžíce v ruce existují i varianty, kdy se lžíce s vajíčkem přenáší v ústech.

Třetí možností je souboj vajíček. Vejce se drží v dlani a bouchá se jím o soupeřovo vejce. Prohrává ten, jehož vejce se rozbije jako první.

Závod s velikonočními vajíčky na lžičce.
zdroj: flickr.com

Morrisův tanec

Morrisův tanec je druh anglického lidového tance, který se tančí i v dalších anglicky mluvících zemích, například ve Spojených státech amerických či Austrálii. Kořeny tohoto tance jsou velmi staré, sahají pravděpodobně až do středověku, kdy měly zaplašit duchy zimy.

Při tanci se muži oblékají do bílých košil, kalhot a klobouků se spoustou stuh a květin. Na nohou mají přivázané červené a zelené stuhy a rolničky. Při rychlém pohybu tanečníků rolničky zvoní a stužky se vlní.

Velikonoční čepce a klobouky

Velikonoce v Anglii byly kdysi tradičním obdobím, kdy se uzavírala manželství, neboť ženy se po období půstu mohly opět obléknout do krásného oblečení. Mnoho z nich si pořizovalo nové šaty též na znamení přicházejícího jara.

Součástí oděvu byl rovněž čepec. Z toho vznikla tradice vyrábění a nošení speciálních velikonočních čepců a klobouků, kterým se říká Easter Bonnets, které jsou bohatě zdobené květinami a stuhami. V Battersea v Londýně se dodnes koná speciální velikonoční průvod, kde se předvádějí ručně vyrobené čepce.

Ukázka pestrobarevných velikonočních kloboučků.
zdroj: lemaner.com

Závod kačenek

Další anglickou velikonoční tradicí je závod kačenek neboli Easter Duck Race, přesněji malých gumových kačenek, které jsou původně určeny pro děti na hraní ve vaně. V čem závod spočívá? Kačenky se hodí do místní řeky, většinou z mostu, a vyhrává ten, jehož kačenka doplave jako první do vytyčeného cíle. Existuje mnoho variant závodů kačenek, řadu z nich pořádají nejrůznější charitativní organizace.


Co se jí v Anglii o Velikonocích?

O Velikonocích se anglické rodiny tradičně scházejí ke společnému jídlu. Co se podává? Pokud jde o velikonoční snídani, klasickou pochoutkou jsou hot cross buns, které se klasicky pekly na Velký pátek a jedly se ještě teplé.

Jde vlastně o jakousi menší obdobu našeho velikonočního mazance, většinou obsahují rozinky a kandované ovoce. Před pečením se do horní části nařízne kříž, který se po upečení vyplní cukrovou polevou.

V mnoha rodinách je součástí velikonočního oběda vařená šunka. Říká se, že tato tradice pochází z předkřesťanské pohanské doby, kdy se věřilo, že přináší štěstí. Hlavním jídlem je samozřejmě jehněčí pečeně, většinou jde o jehněčí kýtu s česnekem a rozmarýnem.

Pokud si po obědě chcete dopřát něco sladkého, tradičně je to kousek Simnel cake. Jde o sladký moučník plný marcipánu, kandovaného ovoce, rozinek a koření. Na horní části dortu se tradičně nachází jedenáct marcipánových kuliček, které mají připomínat jedenáct apoštolů, tedy bez Jidáše. Ježíše Krista pak může symbolizovat buď větší marcipánová koule posazená doprostřed, nebo ukrytá uvnitř dortu.

Anglický velikonoční Simnel cake.
zdroj: bbcgoodfood.com

Jaká místa v Anglii o Velikonocích navštívit?

Velikonoce v Anglii jsou v mnoha městech spojeny mnoha speciálními akcemi. Kam se vyplatí vyrazit?

  • Londýn  – britská metropole je nádherným místem pro strávení velikonočních svátků. V mnoha londýnských parcích se konají hony na velikonoční vajíčka.

  • Edinburgh – jaro je jedním z nejlepších období pro návštěvu tohoto krásného města. Navštivte velikonoční festival Conifox Adventure Park, kde se můžete seznámit se starými velikonočními tradicemi, řemesly nebo se vydat po jarní stezce.

  • Harrogate – je lázeňské město v hrabství North Yorkshire, které přitahuje velké množství návštěvníků díky blízkosti národního parku Yorkshire Dales. Ve Stockeld Park najdete spoustu aktivit pro děti s velikonoční tematikou, včetně Kouzelného lesa a bludiště a dalších. Park je navíc v období Velikonoc krásně rozkvetlý díky velkému množství jarních květin.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X