Jak se slaví masopust v Německu? Co znamená Fastnacht a co zde můžete zažít a ochutnat?

Umíte si představit, jak probíhají oslavy masopustu u našich západních sousedů? Pokud jste si dodnes mysleli, že se jedná o stále upadající tradici, vyrazte do Kolína nad Rýnem a zažijete karneval, jako nikde jinde.

Jaké jsou tradice a zvyky během průvodů na Fastnach nebo Karneval, jak se správně masopust oslavuje v různých oblastech Německa, a co za pochoutky můžete očekávat na masopustní tabuli?

Všechny odpovědi najdete zde! Pojďte se s námi podívat na to, jak se slaví masopust v Německu, ručíme za to, že se tam brzy vypravíte!

Co znamená masopust v Německu?

Pro německy mluvící země existují hned tři názvy pro období masopusu – jsou jimi karneval, Fasching a Fastnacht. Nenechte se ovšem zmýlit, všechny tři označují malinko jinou slavnost a odvíjí se to od toho, kde se tento masopust právě slaví.

V okolí Porýní se obecně užívá slovo Karneval – což je poměrně moderní slovo vycházející z Italštiny a Francouzštiny. Ovšem slovo Fasching označuje zcela totožnou slavnost v jižním Německu, a také v Rakousku, slyšet jej můžete ovšem i na severu země, či v okolí Berlína.

Slovo Fasching pochází ze 13. století a je odvozeno z germánského slova vaschanc nebo vaschang, v moderní němčině: Fastenschank = poslední porce alkoholických nápojů před půstem.

V dávných dobách se přísně dodržoval 40-denní půst. Lidé se zdržovali pití alkoholu a konzumace masa, mléčných výrobků a vajec. 

Průvod na německý fašank, kdy jsou muzikanti oděni do pestrobarevných, žlutočervených šatů a kráčejí ulicí.
zdroj: franks-travelbox.com

Slovo Fastnach označuje švábsko-alemanský karneval. Užívá se především v oblastech Bádenska-Württemberska, ve Frankách (severní Bavorsko), Hesensku a ve velké části Švýcarska. Ačkoli toto slovo vypadá, jako by pocházelo z německého výrazu pro „předvečer půstu“, ve skutečnosti vychází ze staroněmeckého slova fasen („být bláznivý, hloupý, divoký“).

Lákají vás masopustní oslavy v Německu? Pokud je nestihnete, i velikonoční svátky se zde slaví skutečně velkolepě. O tom, jako jsou Velikonoce v Německu víme vše!

Kdy se slaví německý masopust?

Nenechte se zmýlit! Nikoliv na tři krále, ale již 11.11. v 11:00 se v německých zemích slaví vstup do pátého ročního období, zvaného také často Karnevalsession.

Začíná panovnické období karnevalových princů, kteří budou vládnout až do Popeleční středy karnevalovému reji. V Kolíně nad Rýnem se dokonce volí trojice vládců – sedlák, princ a panna, kdy všechny role bývají zpravidla ztvárňovány muži.

K povinnosti titulovaných se váže i to, že mají zpravidla až 400 výstupů za sezónu. Opravdové karnevalové přípravy se skutečně rozběhnou až po 6. lednu, kdy vše vrcholí a města se začínají připravovat na mohutné slavnosti.

Masky s netypickými výrazy, připomínající rozzlobená mimina, v barevných šatech.
zdroj: deutschland-begleiter.de

Ačkoliv je páté roční období opravdu dlouhé, a to o poznání více, než u nás, vrcholí stejně, jako v našich končinách v únoru, šest dnů před začátkem katolické postní doby. 

Karnevaly a masopustní průvody v Německu jsou mnohem živější a veselejší, plné tance a vystoupení. Ulice se zaplaví maškarami, které se snaží dobít městskou radnici. Nově příchozím může přijít, že je vše postaveno na hlavu. Tak vypadá německý masopust. 


Zvyky a tradice na masopust v Německu

Zvyky a tradice na masopust v Německu jsou skutečně pestré. Jak již bylo zmíněno, průvody masek tomu naprosto dominují a velkolepost průvodu se nedá popřít.

Nejvíce maskovaných vychází do ulic na Růžové pondělí. V ulicích se rozezní hudba, veselí a vše je provázeno alegorickými vozy.

Lidé jsou převlečeni za šašky, četníky, strašidla i čarodějnice, nechybí ani symbolika smrti, či zvířat. Známá je také parodika proběhlých událostí a především politiků, kteří se v průvodu objevují v mnoha směšných rolích. 

Büttenrede je pak tradice provázející karneval v Porýní, kde můžete vyslovit veršovaný projev přímo do davu, a to z pódia, které ztvárňuje obyčejný sud. Tato tradice se stala v Německu natolik populární, že z ní vzešlo několik komiků, dneska už je doplněna knižních průmyslem, který zpracovává ta nejlepší vyřčená díla. 

Každý v této oblasti má jeden nebo i více kostýmů, který se vyznačuje jedinečností a musí být připraven doslova do každého počasí. Oslavy jsou zce nepřetržité a za celé šestidenní rejdění nesmí žádný maskovaný vyjít ze své role. Toto pojetí oslav v Porýní se zcela liší od švábsko-alemanského masopustu, který je více tradiční. Zde vyhání zimu z ulic tradiční posty, v dřevěných maskách, které se každoročně opakují. 

Krásné dřevěné propracované masky kráčejí průvodem ve švábsku-alemansku, mají červenobílé kostýmy.
zdroj: www.oberschwaben-tourismus.de

Kamelle

Tato tradice je spojena se sladkostmi, které maskování vhazují do davu. Když se totiž v ulicích celé země vyrojí průvody a alegorické vozy, je zvykem, že karnevalové skupiny své diváky obdarovávají cukrovinkami.

Weiberfastnacht

Ženským karnevalem vše začíná a muži se musí mít na pozoru! Ženy se pouští do ulic v převleku za čarodějnice a další strašidla. Muži v Německu jsou obvykle na tuto tradici připraveni a neberou si kravatu vůbec, nebo jen starou, protože jakmile padnou do spárů ženského průvodu, bude jim nekompromisně ustřižena. Dotyčný se může těšit pouze na to, že dostane, jako kompenzaci, polibek. 

Rozjívené ženy v růžovém s nůžkami na krku se chystají na muže a chtějí jim stříhat kravaty, zvyk zvaný Weiberfastnacht.
zdroj: www.innsalzach24.de

Jeisterzoch

S blížícím se koncem masopustu nadchází i nadvláda temných sil. Barevný a veselý průvod se promění v zástup strašidel, kostlivců, polykačů ohně, katů a bubeníků. Nahání strach každému přihlížejícímu. 

Narrenruf, nebo-li bláznivý křik

Každá karnevalová oslava v německy mluvících zemích má své typické pokřiky.

  • V Kolíně nad Rýnem je nejčastějším pokřikem: „Kölle Alaaf!“. („Ať žije Kolín!“).
  • Ahoj! (Bavorsko a severní Německo)
  • Helau! (Düsseldorf, Mohuč, většina Německa)
  • Hajo!/Hei-Jo! (Berlín, Heidelberg)
  • Ho Narro! (Konstanz)
  • Schelle schelle – schellau! (Allgäu)

Nubbel

Když je popeleční středa za dveřmi, nastává temná chvilka pro slaměnou postavu zvanou Nubbel. Ta bývá v procesí, kterému vévodí osoby převlečené za mnichy obviněna ze všeho zlého, co se odehrálo a následně upálena. Tímto aktem však masopustní oslava končí, nastává Popeleční středa a s ní i chvíle pro půst. 

Přímo na ulici stojí procesí a chystá se upálit slaměného panáka zvaného nubbel.
zdroj: www.duda.news

Co se připravuje na německý masopust k jídlu?

Název masopust, stejně jako karneval – tj. carni vale, naznačuje, že se pro určité období loučíme s příjmem masa.

Proto od středověku masopust značil příležitost pořádně si přilepšit pro nadcházející období, naplnit břicha tím nejlepším, co se dalo donést na stůl. Hovoříme především o masových pochoutkách, jakými jsou klobásky, jelítka, jitrničky, ovar nebo škvarky. 

Čímpak vás však v některých končinách v Německu pohostí? Od názvu se vám to zrovna nemusí líbit, ale nemusíte mít žádné obavy. Taková lahodná Frochkutteln, jinak řečeno také žabí polévka, není nic jiného, než polévka z vnitřností. 

Na stolech v Německu rozhodně nechybí matjesy, které jsou svou kyselostí skvělou volbou na kocovinu po alkoholových dýcháncích.

Stejně, jako u nás se hodně připravuje celá řada druhů pečiva z koblihového těsta, ať už plněná marmeládou, nebo jen sypaná cukrem. Důvodem je to, že jelikož po zabijačkách zbývalo veliké množství tuku, byly smažené dezerty žádoucí.

Další smažené koblížky, tentokrát ve tvaru čtverce, jsou nachystány pro německý fašank.
zdroj: billypenn.com

Pokud se pídíte po tom, co znamená česká oslava masopustu, máme pro vás podrobného průvodce našimi místními zvyky.

Kam vyrazit do Německa za oslavou masopustu?

Jak vidíte, průvody a masopustní oslavy v Německu jsou, dá se říct, mnohem větší, než u nás. Na mnoha místech zažijete živoucí a veselý karneval, plný masek a řádění, který budou doprovázet jarmarky s dobrým jídlem. Pokud chcete nefalšovaný německý masopust opravdu zažít, vyrazte na tato místa:

Karneval v Braunschweigu – „Schoduvel“

Braunschweigský karnevalový průvod se tradičně koná v neděli před Růžovým pondělím. Začíná se na náměstí Europaplatz a prochází se centrem města. Celkově se průvod bláznů vine ulicemi asi čtyři hodiny a „Kamelle“ létají do spokojeného davu.

S délkou asi pěti kilometrů je průvod v Braunschweigu největším karnevalovým průvodem v severním Německu.

O zábavu a bujaré veselí se stará více než 5 000 aktivních účastníků v hudebních skupinách a pochodových kapelách a přibližně 130 alegorických vozů.

Rottweil v Bádensku-Württembersku 

Karnevalový průvod v Rottweilu je známý jako Narrensprung, doslova „skok bláznů“. Ve skutečnosti se v Rottweilu konají tři velké průvody, jeden na Růžové pondělí a dva na masopustní úterý. Účastníci průvodu Narrensprung nosí tradiční dřevěné vyřezávané masky, které jsou charakteristické pro švábsko-alemanskou Fastnacht.

Kolín nad Rýnem (Köln)

V Kolíně nad Rýnem se koná jedna z nejznámějších a největších německých karnevalových slavností. Kölner Karneval se v místním dialektu nazývá také Fastelovend („předvečer půstu“) nebo Kölsche Fasteleer.

Stejně jako ve většině Porýní je vrcholem Karnevalu velký průvod na Růžové pondělí (Rosenmontag), největší v celém Německu, který se táhne v délce šesti kilometrů. Pokud tedy toužíte po skutečně masivním karnevalovém opojení, je Kolín nad Rýnem tím správným tipem na výlet. 

Co se dá říci o německém karnevalu, Fastnachu, Faschingu, nebo také masopustu?

Slaví se skutečně velkolepě, kromě kilometrových průvodů maskovaných vás čeká hromada dobrého jídla, zábavný program, tanec i hudba.

Příchod jara se zde vítá skutečně velkolepě, pokud však po tomto období přichází zmíněné období půstu, to je skutečně otázka. Vydejte se oslavit masopust v Německu, nebudete litovat ani jediného dne!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X