Vše o pondělí před masopustem. Proč se slaví a jaké se dodržují v tento den tradice?

Nevíte, jak správně oslavit masopustní pondělí? 

Chcete se seznámit se zvyky, které se k tomuto dni váží?

Níže najdete vše, co by vás mohlo zajímat. Včetně historie, zvyků i tradičního jídla.

To nejdůležitější o masopustním pondělí

Tento den je známý také jako Růžové pondělí nebo Veselé pondělí. Jedná se o křesťanský svátek, který se slaví každý rok v pondělí před Popeleční středou. 

V tento den jsou pořádány masopustní průvody plné karnevalových masek, které často satirizují zvyky nebo lid dané kultury, národní a mezinárodní veřejné osobnosti, nedávné události a tabuizovaná témata. 

Na kdy vychází masopustní pondělí?

DenDatumRok
Pondělí12. února2024
Pondělí3. března2025
Pondělí16. února2026
Pondělí8. února2027
Pondělí28. února2028
Pondělí12. února2029

Zvyky a tradice

Jí se ve velkém 

Masopustní pondělí je dnem, kdy lidé konzumují všechno maso ve svých domácnostech, aby se během následujících 40 postních dnů nezkazilo.

Pořádají se průvody 

Součástí průvodů bývají pochodové kapely a místní spolky. Průvody sledují diváci na ulicích a lidé, kteří jsou součástí průvodu, se převlékají za bájné nebo politické postavy, což podtrhuje veselou a humornou atmosféru celého dne.

Žena v šátku s muži v maskách jako součást masopustního průvodu.

Zesměšňují se politici

Na pondělí o masopustu se konají akce, na kterých jsou zesměšňováni politici a politické události.

Tančí se

V tento den byly pořádány takzvané „mužovské bály“, kterých se svobodní muži a svobodné ženy nesměly účastnit. Na těchto akcích panovala tradice, kdy ženy vyskakovaly co nejvýše do vzduchu – čím výše žena vyskočila, tak vysoké by mělo být následující rok obilí.


Jak si užít pondělí o masopustu

  1. Zúčastněte se průvodu. Zjistěte, zda se ve vašem okolí nenachází nějaký karneval, který je neodmyslitelným symbolem masopustu. Můžete si dokonce obléknout kostým, stát se součástí průvodu a nebýt jen divákem. 
  2. Připravte se na postní dobu. Zbožní křesťané se na půst připravují zpovědí, půstem, odříkáním si některých potravin a dalšími modlitbami.
  3. Připravte si tradiční pokrm z masa, hřibů a vajec. Maso můžete jíst s fazolemi a zeleninou, které mu dodá větší chuť. Zbavíte se tak přebytečného jídla, které by se vám mohlo během půstu zkazit.

Historie 

Masopustní pondělí je křesťanský svátek, který se koná před začátkem půstu. Tento den je o zbavení se hříchů, zpovědí a o odpuštění. 

V angličtině se tento den nazývá „Shrove monday“, kde slovo „shrove“ je minulým časem slova „shrive“, které znamená „zbavit se“. Cílem dne bylo získat rozhřešení před začátkem půstu

Tento den je také součástí německého, dánského a rakouského masopustního kalendáře, kterému se říká „Rosenmontag“. V Porýní je tento svátek součástí předvelikonočního svátku „Fasching“, neboli Svátku bláznů, kdy se porušují pravidla a dělá se legrace z těch, kteří je určují. K masopustnímu pondělí se váže také tradiční pokrm, kterým jsou palačinky, skládající se z plátků slaniny, hříbků a vajec. Místo slaniny lze použít jakékoliv jiné maso. Tradičně se pokrm podává k snídani jako součást postních příprav. Tento zvyk se ale dnes dodržuje už jen velice zřídka.

Pranostiky na Masopustní pondělí

  • Jak je na Masopustní pondělí, takové počasí očekávej na žitné žně.
  • Svítí-li slunce o Masopustní neděli, povede se nejlépe setí záhy, svítí-li slunce v Masopustní pondělí, povede se nejlépe setí prostřední, a svítí-li slunce na Masopustní úterý, je nejlépe sít pozdě.
  • Když sluní v masopustní dny, bude jasné i Vzkříšení (Velikonoce).

Masopustní pondělí je součástí masopustních oslav v mnoha částech křesťanského světa, například také v Německu. 

Tento den je součástí masopustu, předvelikonočního období, které začíná třetí neděli před Popeleční středou, která je prvním dnem postního období, a končí masopustním úterým. 

Pokud si chcete pondělí o masopustu užít naplno, zjistěte, zda se ve vašem okolí nechystá nějaký karnevalový průvod a zúčastněte se této jedinečné podívané.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X