Vše o páté neděli před koncem masopustu. Proč se slaví a jaké se dodržují v tento den tradice?

Proč se dni říká Smrtná neděle? 

Jaké zvyky se dodržují a jaký je jejich význam? 

Níže najdete vše podstatné o páté neděli před ukončením masopustu, a to včetně historie tohoto dne.

To nejdůležitější o smrtné neděli

Smrtná neděle, zvaná také Postní nebo Pašijová neděle, je pátou nedělí 40 denního masopustu, která se slaví dva týdny před Velikonocemi. Jedná se o předposlední postní neděli a den, kdy lidé slaví příchod jara vynášením smrtky, Morany, z vesnice za doprovodu hudby a zpěvu. Více o této tradici najdete níže.

Lidé pálící a z mostu vyhazující Moranu na Smrtnou neděli.
zdroj: wpna.fm

Na kdy vychází smrtná neděle?

DenDatumRok
Neděle17. března2024
Neděle6. dubna2025
Neděle22. března2026
Neděle14. března2027
Neděle2. dubna2028
Neděle18. března2029

Zvyky a tradice

Vynášení Morany

Morana začíná svou smrtící vládu se zimním slunovratem, zhruba 21. prosince. Během jejího období na zamrzlých polích nic neroste. Morana je dcerou Lady, bohyně zdraví a plodnosti, a Svaroga, boha nebeského ohně.

Aby se lidé zbavili temného vlivu Morany, utopí o Smrtné neděli v místní řece nebo potoce její podobiznu. V místech, kde není vhodný potok, lidé podobiznu pálí.

Děvčata v tento den, za zpěvu lidových písní a se zelenými větvičkami v rukou, kráčí s Moranou na místo jejího odložení. Morana bývá také shazována z vysoké skály nebo mostu.

Traduje se, že pohled na Moranu, která je už ve vodě, může vést ke vzniku epidemie, ke špatné úrodě, nebo velkému neštěstí toho, kdo se dívá. Špatným znamením také je, když některá z dívek během obřadu, nebo po něm, zakopne.

A jak Morana vypadá? Podobizna bývá vyrobena ze slámy a je zabalena do hrubého bílého plátna s náhrdelníkem z vaječných skořápek. Podle místních tradic se může měnit od mladé nevěsty až po starou babu. Její oděv může připomínat svatební šaty, ale také tradiční kroj.

Stejně, jako u mnoha jiných lidových zvyků s pohanskými kořeny, se tradice v jednotlivých zemích značně liší, a to včetně názvu smrtky. 

  • čeština, chorvatština, srbština, slovinština: Morana, Smrtka
  • polština: Marzanna
  • slovenština: Morena
  • ruština: Marena
  • ukrajinština: Mara

Historie

Podle mnoha pramenů lidé Moranu vynášeli druhou neděli před Velikonocemi. Jiné prameny ji umisťují na jarní rovnodennost. Původním datem byla pravděpodobně rovnodennost, protože se změnou ročních období a polohy Slunce jsou spojeny i další pohanské tradice, například Hromnice a Dušičky. 

Pohanské rituály se však často propojovaly s křesťanskými, takže ke spojení Morany s předvelikonočním obdobím půstu pravděpodobně došlo až poté, co se ujalo křesťanství.

Pranostiky na smrtnou neděli

Smrt nesem ze vsi, nový líto do vsi:

buďte páni veselí, s červenými vejci, s žlutými mazanci.

Jakej je to mazanec, bez koření, bez vajec.

Buďte páni veselí, na tu smrtnou neděli:

smrt jsme Vám odnesli, nové léto přinesli.

Vítej líto líbezné, obilíčko zelené!

* Líto je malý smrček ozdobený kytičkami, obrázky, pentličkami a dalšími ozdobami.

Prohlédněte si všechny tradiční velikonoční pranostiky na jednom místě.

Smrtná neděle je pátou postní nedělí, která připomíná blížící se konec půstu a oslavuje konec jara. V tento den se můžete připojit k některému z průvodů ve vašem okolí a vynést z vesnice podobiznu Morany, která představuje neúrodu, nemoc a neštěstí.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X