Lotyšské Velikonoce jsou oslavou jara, křesťanské víry i pokračováním pohanských tradic

Velikonoční svátky v Lotyšsku jsou zajímavým spojením křesťanství a lidového folkloru.

Jaký je tradiční způsob barvení vajíček?

Proč byste se měli o Velikonocích pohoupat na houpačce?

Jak vypadá obdoba naší hodovačky?

Poznejte společně s námi, jak se slaví Velikonoce v Lotyšsku.

Jak je to v Lotyšsku s velikonočními vajíčky?

Co by to bylo za Velikonoce bez velikonočních vajíček. V Lotyšsku je nejtradičnějším způsobem zdobení velikonočních vajec použití slupek cibule, často v kombinaci s otiskováním různých listů, květů či provázků.

Navíc jsou vajíčka v Lotyšsku spojena s řadou pověr, například rozbité skořápky věští hádky a neshody, snědení lichého počtu velikonočních vajec přináší smůlu nebo pozor na člověka, který jí vejce bez soli, znamená to, že je lhář.

Velikonoční vajíčka vařená natvrdo se rovněž používají k různým hrám. Stejně jako ve velikonočních tradicích jiných zemí je i v Lotyšsku typickou velikonoční hrou „souboj“ vajec, kdy dva lidé do sebe ťuknou svými vejci. Vyhrává ten, jehož vejce vyjde ze souboje nepoškozené. K dalším hrám patří kulení vajec ze svahu.

Velikonoční vajíčka se také nosí na hřbitovy, protože symbolizují znovuzrození a jejich odnesením na hřbitov znamená, že osoba, která zemřela, se dvakrát narodí.

Velikonoční vajíčka obarvená slupkami cibule.
zdroj: nordhausshop.com

Znáte lotyšské velikonoční tradice a symboly?

Velikonoce se v Lotyšsku nazývají Lieldienas. Kromě Velkého pátku mají Lotyši volno také na Velikonoční pondělí. Velikonoční neděli často tráví v kruhu rodiny, která si pochutnává na společném jídle.

Šlehání větvičkami kočiček

Květná neděle neboli Pūpolsvētdiena je neděle před Velikonoční nedělí. Místo palmových ratolestí používají Lotyši kočičky neboli větvičky vrby jívy. Jsou ale také nezbytné pro pohanský zvyk šlehání, podobně jako naše pomlázka.

Podle lotyšské tradice ten, kdo se na Květnou neděli ráno probudil jako první, vyšlehal větvičkami kočiček ty, kteří ještě spali. Vyšlehání je odedávna spojováno s dobrým zdravím a plodností. V některých regionech se lidé šlehají i během Velikonoc jako takových.

Pověry na Velký pátek

Lotyši nazývají Velký pátek Lielā Piektdiena. Tento den je spojen se značným množstvím pověr. Například aby se lidé po celý rok zbavili hadů, měli by před východem slunce sníst slaninu. Měli by se také vyvarovat věšení prádla. Kromě toho mohou také vidět čarodějnice, když vylezou na půdu. 

Velikonoční houpání

Houpání na houpačce je v Lotyšsku starobylou velikonoční tradicí. Nejedná se o jednoduché houpačky, na kterých byste seděli a „odstrkovali“ se nohama. V městech a vesnicích po celém Lotyšsku najdete obrovské dřevěné houpačky, které jsou konstruovány tak, aby se na nich dalo stát, a obvykle unesou dvě i více osob.

Jedná se o magickou tradici, někteří tvrdí, že houpáním vysoko ve vzduchu se povzbuzuje slunce, aby s postupujícím jarem stoupalo na obloze stále výš a výš, podle jiných houpání zajišťuje plodnost a odhání komáry. V minulosti bylo rovněž běžné, že houpačky se po Velikonocích pálily, aby se na nich nemohly houpat čarodějnice. Co dalšího údajně velikonoční houpání přináší?

Lotyšské dřevené houpačky.
zdroj: virily.com

Co se jí v Lotyšsku o Velikonocích?

V lotyšské velikonoční tradici jsou součástí velikonoční nedělní večeře kulaté pokrmy, které symbolizují slunce. Jedním z takových „kulatých pokrmů“ je například lotyšská pantaga z vajec a koření.

V minulost se pantaga pekla na otevřeném ohni v kulaté litinové pánvi. Bílky a žloutky se na pánvi rozšlehají s kořením, čímž vznikne jakási obdoba naší omelety.

Tradičním lotyšským velikonočním moučníkem je pashka, která se připravuje z tvarohu, vajec, smetany a másla. Následně se mohou přidat mandle či kandované ovoce.

Lotyšská velikonoční pantaga.
zdroj: thenordthernvox.com

Jaká jsou typická velikonoční jídla ve Finsku? Objevte vše důležité v našem článku o Velikonocích ve Finsku.

Jaká místa v Lotyšsku o Velikonocích navštívit?

Chcete Velikonoce v Lotyšsku vidět na vlastní oči? Řada měst nabízí speciální akce i působivou velikonoční výzdobu.

  • Riga  – hlavní město Lotyšska zdobí svá veřejná prostranství na Velikonoce ozdobami z vajec zavěšenými na stromech nebo velkými sochami vytvořenými z barevných vajec. Pokud zatoužíte po výrobě vlastních velikonočních vajíček nebo po vyzkoušení dalších lotyšských velikonočních tradic, zamiřte do ulice Skārņu, kde se každý rok koná speciální velikonoční trh s ukázkami řemesel.

  •  Jelgava – město nedaleko Rigy je známé svými historickými památkami a krásnými parky, které v době velikonočních svátků krásně kvetou.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X