Co se dělá o Velikonočním pondělí? Zvyky a tradice

Mnoho z nás dnes Velikonoční pondělí vnímá především jako poslední den prodlouženého víkendu.

To je ale škoda, tento den má své jedinečné tradice, které se předávají z generace na generaci.

Proč vlastně chodí chlapci za děvčaty s pomlázkou a kdy chodila v minulosti koledovat děvčata?

A co byste měli podávat k velikonočnímu obědu?

Pojďte s námi přivítat příchod jara.

Co je Velikonoční pondělí?

Velikonoční pondělí následuje po Božím hodu velikonočním, kdy křesťané oslavují Zmrtvýchvstání Páně. Tradičně patří především světským oslavám, které navazují na předkřesťanské zvyky a tradice spojené s příchodem a oslavou jara.

V minulosti se tomuto dni často říkalo též Červené pondělí. Proč? Podle tradiční barvy velikonočních vajíček. Kdysi se totiž vejce barvila především načerveno, aby připomínala krev Ježíše Krista.

Jak nabarvit velikonoční vajíčka pomocí červené řepy či kurkumy? Jak je ozdobit pomocí vosku či slámy. Inspirujte se našimi tipy na barvení a zdobení kraslic.

Kdy se slaví Velikonoční pondělí?

Tento den následuje den po Velikonoční neděli neboli Božím hodu velikonočním. Na kdy vychází Červené pondělí v příštích letech?

RokDatum
Velikonoční pondělí 20241.4.2024
Velikonoční pondělí 202521.4.2025
Velikonoční pondělí 20266.4.2026
Velikonoční pondělí 202729.3.2027
Velikonoční pondělí 202817.4.2028
Velikonoční pondělí 20292.4.2029
Velikonoční pondělí 203022.4.2030
Velikonoční pondělí 203114.4.2031
Velikonoční pondělí 203229.3.2032
Velikonoční pondělí 203318.4.2033

Chtěli byste si vyrobit letos svou vlastní hodovačku? Poradíme vám, jak správně uplést velikonoční pomlázku ze šesti, osmi i jedenácti proutků.

Historie

Většina z nás zná biblické důvody pro slavení Velkého pátku a Velikonoční neděle, ale v souvislosti s pondělím si nic významného nevybavujeme. Je to do určité míry pravda.

Tento den následuje po Božím hodu velikonočním, kdy byl Ježíš Kristus po svém ukřižování na Velký pátek vzkříšen, a věří se, že Ježíš zůstal na zemi dalších 40 dní.

Během této doby se zjevoval věřícím, uzdravoval nemocné a šířil Boží slovo. Předpokládá se, že skutky, které během tohoto období vykonal, pomohly založit první církev. Po uplynutí 40 dnů následuje Svátek Nanebevstoupení Páně, kdy se ježíš Kristus před zraky svých učedníků vznesl do nebe.

Bible sama o sobě tedy neříká nic o tom, co se stalo na Velikonoční pondělí, a rovněž křesťanům nikterak výslovně nenařizuje, aby ho slavili.

Ježíš se zjevil věřícím.
zdroj: ericgeiger.com

Zvyky a tradice

Velikonoční pondělí bylo odjakživa plné lidových zvyků, které souvisely s příchodem jara a koncem zimy. Některé se dochovaly dodnes, jiné už jsou spíš jen otázkou minulosti.

Jednotlivé zvyky se měnily z regionu na region. Jisté však je, že tradice rozdávání vajíček a šlehání pomlázkou je českou a slovenskou raritou, kterou jinde ve světě nenajdete. I proto bychom měli tuto tradici uchovávat.

Nyní ale popořadě. Co všechno k tradičním velikonočním zvykům patří a jak a proč vznikly?

Velikonoční koleda na vesnici.
zdroj bbc.com

Velikonoční vejce

Malovaná velikonoční vajíčka tradičně připravují ženy a děvčata na Bílou sobotu. Vejce jsou symbolem nového života a zrození, souvisejí tak nejen s probouzející se přírodou po zimním spánku, ale také s novým životem Ježíše po zmrtvýchvstání na Velikonoční neděli. Rozbitá vejce jsou symbolem prázdného hrobu.

Kraslice neboli zdobená vejce byly podle všeho součástí oslav už ve starověkém Egyptě, nejstarší dochovaná pochází zhruba z období 300 let před naším letopočtem.

Zatímco chlapcům se o Velikonočním pondělí dávají barevná vejce uvařená natvrdo, jako dekorace slouží především vyfouklá vejce, kterým se také říká pouchy.

Mezi obvyklé dekorace na barevných vejcích patří hlavně jarní květinové či zvířecí motivy. K tvorbě motivů se dříve používal hlavně vosk, sláma nebo se vejce vyškrabávala. Barvilo se přírodních barvivech, tato tradice se dnes postupně opět vrací.

Jednotlivé barvy v sobě měly důležitou symboliku, například červená vejce se dávala chlapcům, k nimž dívky chovaly vřelé city, naopaka žluté vejce znamenalo odmítnutí. Někde platilo, že se dávala vejce obecně jen těm chlapcům, kteří byli dívkami vnímáni kladně.  

Vajíčka a pomlázka.
zdroj: sarefinternational.com

Velikonoční pomlázka a koleda

Pomlázka je velice důležitou součástí velikonočních oslav. Je tvořena z vrbového proutí, počet prutů závisí také na umu toho, kdo pomlázku pletl.

Tomuto “nástroji” se říká také například mrskačka, hodovačka, karabáč, šlahačka nebo tatar. Názvů je ale v jednotlivých nářečích mnohem více.

Chlapci chodili v pondělí ráno s pomlázkami koledovat po vsi a šlehali s nimi děvčata, aby si za zvuku velikonočních koled vysloužili vajíčko.

Vyšlehání pomlázkou mělo dívkám zajistit, aby zůstala krásná, zdravá, pilná a veselá po celý další rok. Tento zvyk se udržuje už zhruba od konce 14. století.

Kromě vajíček se dospělým mužům dával též alkohol. Ostatně tato tradice se dochovala do dneška a někteří koledníci vezmou zavděk spíše tekutými odměnami.

Bylo také zvykem, že děvčata vázala chlapcům na pomlázku pentličky a podle barev pentliček mohli chlapci rovněž poznat, jaké city k nim dívky chovají. Červená znamenala lásku, modrá naději, žlutá odmítnutí, zelená sympatie.

V některých regionech docházelo v úterý k odvetné koledě, kdy chodila děvčata. Také se polévalo vodou, což je zvyk, který někde přetrval i dodnes. Pokud chlapci přijdou koledovat po dvanácté hodině dopoledne, dívky je mohou polít vodou.

Polévání vodou je oblíbené také na Slovensku, kde se mu říká oblievačka nebo polievačka. Poznejte i další tradice slovenských Velikonoc.

Řehtačky

I když se v některých krajích se chodí hodovat nejen s pomlázkami, ale i s řehtačkami, tradičně měly tyto dřevěné nástroje premiéru už na Zelený čtvrtek. V ten den se s řehtačkami honil po vsi chlapec převlečený za Jidáše.

Kromě toho měly řehtačky nebo též klapačky rovněž za úkol svolat lidi do kostela v době, kdy kostelní zvony přestaly zvonit a “odletěly do Říma”. Řehtalo se také na Velký pátek a Bílou sobotu.

Plněná vajíčka.
zdroj: iwashyoudry.com

Tradiční pokrmy

Co se jí na Velikonoční pondělí? K snídani se konzumují zejména beránci a mazance. Obvyklý bývá slavnostní velikonoční oběd a nechybějí ani všudypřítomná vajíčka.

K obědu se často podává jehněčí maso nebo králík, z vajec se dělají omelety, pomazánky nebo nádivky. Vařená vejce se též rozmanitě plní.

Nevíte, co uvařit? Načerpejte inspiraci z našich receptů na velikonoční jehněčí maso. Pochutná si celá rodina.

Velikonoční pondělí ve světě

V mnoha zemích je stejně jako u nás pondělí volným dnem, přičemž některé země mají charakteristické zvyky, kterými si tento den připomíná.

Itálie

Co je lepšího než strávit příjemný jarní den daleko od ruchu velkoměsta, obklopen přírodou a lidmi, na kterých vám nejvíce záleží? Italové tráví pondělí venkovním piknikem či grilováním s rodinou a přáteli.

Maďarsko

I zde muži a chlapci v pondělí „kropí“ ženy a dívky buď studenou vodou, nebo parfémem či kolínskou. Maďarsky se tomuto zvyku říká locsolkodás. Za odměnu jsou pak obdarováni vajíčkem a pálenkou.

Velká Británie

V Anglii a dalších zemích Spojeného království je tento den spojen s rozmanitými hrami a soutěžemi s velikonočními vajíčky. K nejznámějším patří Egg Rolling neboli válení vajíček po travnatých svazích, které symbolizuje odvalení kamene z Ježíšova hrobu, a Egg and Spoon Race, závody s vajíčky na lžíci. Podobné tradice najdete také ve Spojených státech amerických.

Závod s vejci.
zdroj: flick.com

Kam na Velikonoční pondělí?

Pokud nechcete čekat doma, jestli vám někdo zaklepe na dveře, aby vás přišel vyšupat pomlázkou, můžete tento den strávit aktivně.

Kam o Velikonocích vyrazit na výlet? Speciální velikonoční program často nabízejí nejen hrady a zámky, ale také zoologické a botanické zahrady. V některých městech stále pokračují velikonoční trhy a jarmarky.

Co třeba zajet na Vysočinu? Zdejší města a městečka lákají na bohatý program. Prozradíme vám, kam na velikonoční výlet.

Otevírací doba na Velikonoční pondělí

Pro všechny obchody větší než 200 metrů čtverečních platí, že musí mít o státních svátcích zavřeno. Zatímco na Velký pátek se vztahuje výjimka, v pondělí je všude zavřeno.

Název obchoduOtevírací doba
Kauflandzavřeno
Billazavřeno
Lidlzavřeno
Penny marketzavřeno
Albertzavřeno
Tescozavřeno
Coopzavřeno

Máme pro vás kompletní přehled otevírací doby na Velikonoce ve všech obchodech. Kdy a kde bude otevřeno?

X