Jak vypadají belgické Velikonoce? Rozlučte se s velikonočními zajíčky a přivítejte velikonoční zvonky!

Už jste někdy slyšeli o velikonočních zvoncích nebo velikonoční kavalkádě?

To jsou jen některé z velikonočních zvyků, které se dodržují v Belgii.

Na čem si Belgičané během Velikonoc pochutnávají?

Malují zdejší děti vajíčka?

Vše o tom, jak se slaví Velikonoce v Belgii, vám prozradíme v našem článku.

Jak je to v Belgii s velikonočními vajíčky?

Jedním z nejdůležitějších velikonočních symbolů jsou vejce. Velikonoce v Belgii jsou spojena s vajíčky skutečnými, čokoládovými i papírovými. Ráno o velikonoční neděli chodí děti na zahradu sbírat vajíčka, která jim tam zanechaly velikonoční zvonky. Ať už jsou to vajíčka vařená natvrdo nebo čokoládová, o velikonoční neděli jsou všude.

Pokud jde o čokoládová vajíčka, Belgie je jednou z čokoládových velmocí, takže kromě těch „prázdných“ můžete najít i gurmánské delikatesy v podobě velikonočních vajíček s náplní, jako jsou pistácie, marcipán nebo lískooříškový krém.

V některých belgických městech se na Bílou sobotu z kostelních věží snášejí papírová vajíčka. Děti musí tato vajíčka chytat a dítě, které získá zlaté vejce, vyhrává cenu. V některých regionech děti též barví vařená vajíčka, existují dokonce soutěže o nejkrásnější velikonoční vajíčka.

Zvonek z belgické čokolády.
zdroj: chocolatierdemaret.be

Hon na velikonoční vajíčka

Stejně jako v anglosaských zemích, tak i po celé Belgii se na velikonoční neděli konají „hony na velikonoční vajíčka“, kromě těch klasických rodinných, které jsou určeny zejména pro děti, je organizují i obce, například v Thumaide se vajíčka shazují z vrtulníku. Těchto „lovů vajíček“ akcí se pak mohou zúčastnit i dospělí. Kromě vajíček dostávají belgické děti obvykle i dárky a čokoládové zvonky s překvapením.

Znáte belgické velikonoční tradice a symboly?

Každá země má svůj vlastní způsob slavení Velikonoc, pojďme se blíže podívat na belgické tradice. Hlavním rozdílem mezi belgickými a například německými nebo anglickými velikonočními svátky je postava, která dětem nosí vajíčka. Velikonoce v Belgii totiž nejsou spojeny s velikonočním zajíčkem, ale s velikonočními zvonky.

Ostatní tradice jsou v Belgii v podstatě stejné jako v jiných zemích, například na Velký pátek se křesťané vyhýbají konzumaci masa a na velikonoční neděli se účastní bohoslužby.

Velikonoční zvonky

Podle staré legendy v Belgii, Francii a Nizozemsku zmizely kostelní zvony ve čtvrtek před Velikonocemi a odletěly do Říma, aby jim požehnal papež. Během pobytu tam posbíraly čokoládová vajíčka, která pak na zpáteční cestě házely dětem na zahradu. Původ legendy sahá do 7. století, kdy vstoupilo v platnost pravidlo zakazující kostelům zvonit od Velikonočního čtvrtka do velikonoční neděle.

Belgii není jedinou zemí, kde existují velikonoční zvonky? Jakou úlohu hrají o Velikonocích ve Francii?

Velikonoční kavalkáda

Valonské město Herve je známé nejen svými sýry, ale také svou velikonoční kavalkádou neboli slavnostním průvodem na koních. První velké průvody se konaly v roce 1867 během masopustního víkendu. Vzhledem k tomu, že akce nebyla příliš populární, přesunuli ji organizátoři na velikonoční víkend.

Dnešní kavalkáda v Herve spojuje staré a nové tradice a nabízí velikonoční víkend plný hudby, sportovních a kulturních aktivit, o dobrém sýru z Herve nemluvě. Na Velikonoční pondělí se ve městě koná velkolepý průvod, který zahrnuje vše od podivně vyzdobených kočárů tažených belgickými koňmi přes klauny až po děti s velkými papírovými hlavami ve tvaru vajíček. Večer je pak vše zakončeno ohňostrojem.

Velikonoční kavalkáda v Herve.
zdroj: visitwallonia.com

Co se jí v Belgii o Velikonocích?

O velikonoční neděli se belgické rodiny tradičně scházejí ke společnému obědu. Jeho součástí jsou vždy pokrmy z chřestu. Klasicky jde o tak zvaný chřest po vlámsku, který se podává v máslové omáčce společně s vařenými vejci.

Dalším oblíbeným slavnostním pokrmem je zapečená šunka plněná endivií. Endivie neboli česky štěrbák e rostlina podobná salátu, která má ale pikantní chuť. Gratinovaná šunka s endivií se tradičně podává s bramborovou kaší.

Belgické Velikonoce se v mnoha rodinách neobejdou bez stoempu neboli šťouchaných brambor a další zeleniny, zejména kapusty, mrkve a cibule. Obvykle se podává jako hlavní jídlo s klobásou nebo dušeným masem nebo jako příloha. Jinou oblíbenou přílohou je Pommes Duchesse. Jde vlastně o bramborovou kaši se žlouzjem a máslem, který se vytlačí pomocí zdobicího sáčku a následně se dá zapéct do trouby.

Velikonoce v Belgii se podobně jako v jiných zemích neobejdou bez jehněčího masa. K večeři se často servíruje jehněčí kolínko Grand Cru. Jehněčí kolínko je dušené ve směsi kořenové zeleniny, sušených fíků, koření a speciálního piva Chimay Grand Cru.

Typické belgické velikonoční jídlo.
zdroj: supermarche-match.be

Jaká místa v Belgii o Velikonocích navštívit?

Velikonoce v Belgii jsou v mnoha městech spojeny mnoha speciálními akcemi. Kam se vyplatí vyrazit?

  • Hallerbos – unikátní „pohádkový“ les, který se nachází u města Halle. V období Velikonoc je pokrytý kobercem z tisíců modrých zvonků, odtud pochází i belgický název „Modrý les“. Je to ideální místo pro romantickou procházku s partnerem a možnost rodinné relaxace během velikonočních svátků.
Les v Belgii s rozkvetlými zvonky.
zdroj: thegoldenscope.com
  • Antverpy – velikonoční svátky se neobejdou bez čokolády. Návštěva antverpského muzea čokolády Chocolate Nation se tak přímo nabízí. Budete mít možnost ochutnat mnoho různých druhů čokolády, dozvíte se, proč je belgická čokoláda tak oblíbená, a dokonce se můžete zúčastnit čokoládových workshopů a vytvořit si vlastní čokoládu.
  • Gent – pokud jste fanoušky ragby, určitě vás nadchne velikonoční turnaj v Gentu. Tato akce se koná každé Velikonoce a slibuje akční den pro celou rodinu.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X