Jak vypadají čínské Velikonoce? Vajíčka si našla cestu i na Dálný východ!

Většina Číňanů samozřejmě nejsou křesťané.

Velikonoční svátky tu ale přesto existují.

Jaká barva je typická pro čínská velikonoční vajíčka?

Co je svátek zametání hrobek?

Poznejte, jak se slaví Velikonoce v Číně.

Historie Velikonoc v Číně

Slavení velikonočních svátků tu není hluboce zakořeněno v historických nebo náboženských tradicích. Čína má rozmanité kulturní a náboženské prostředí, přičemž většina obyvatel vyznává původní náboženství, jako je konfucianismus, taoismus a buddhismus.

Zavedení křesťanství do Číny se datuje do období dynastie Tchang v 7. století,  kdy do země přišli nestoriánští křesťané. Později za dynastií Ming a Čching se na šíření křesťanství podíleli jezuitští misionáři.

V 19. a na počátku 20. století pak křesťanští misionáři zakládali školy, nemocnice a kostely, což rovněž  přispělo k růstu křesťanských komunit.

V polovině 20. století, když se k moci dostal Mao Ce-tung, přijala čínská vláda politiku omezující náboženské praktiky a mnoho křesťanských institucí bylo uzavřeno nebo změnilo svou funkci.

Na konci 20. století, zejména v období ekonomických reforem a otevírání se za vlády Teng Siao-pchinga, docházelo k postupnému uvolňování omezení, která se týkala i náboženských aktivit.

V jiných asijských zemích ale křesťanské obyvatelstvo tvoří většinu, a velikonoční svátky se v nich tak slaví opravdu velkolepě. Poznejte, jaké jsou Velikonoce na Filipínách.

Čínské velikonoční tradice, zvyky a symboly

Číňané slaví velikonoční svátky různě nejen s ohledem na svou náboženskou víru, ale také s ohledem na region, ze kterého pocházejí.

Náboženské tradice a křty

Pro čínské křesťany je smyslem Velikonoc připomínka Kristova vzkříšení z mrtvých. V kostelech se konají zvláštní akce a bohoslužby, mohou se též rozdávat jako dárky velikonoční vajíčka. Kromě toho je můžete před kostely též koupit.

Mnoho kostelů pořádá aktivity pro děti. Některé jsou založené na Bibli, jako například řemeslné dílny a vyprávění příběhů, jiné nikoli, jako například lovení velikonočních vajíček.

Oficiální čínské katolické kostely patří k těm, které mají největší „oslavy“, které zahrnují i křtění nových katolíků. V posledních letech došlo k velkému skoku v počtu křtů v katolických kostelech o Velikonocích.

Velikonoční vajíčka

Velikonoce pro Číňany znamenají příchod jara. Symboly svátků jara jsou vajíčka, zajíčci a kuřátka, což je dosti podobné tradicím západních zemí. Podle čínské kultury jsou vejce považována za symbol jara a plodnosti.

Způsob malby je velmi specifický, vajíčka se nejprve osuší a poté se jemně pomalují složitými obrázky zobrazujícími ženy, květiny, scenérie a další krásné vzory. Kromě toho se do tvarů vajec, konkrétně dračích vajec, upravuje a vyřezává i dřevo nebo nefrit.

Mezi pravoslavnými křesťany v okolí Ruskem ovlivněné provincie Chej-lung-ťiang je výroba, malování a zdobení velikonočních vajíček velmi oblíbeným zvykem. Na vajíčkách můžete dokonce vidět i obrázky Ježíše, který vypadá jako Číňan.

Čínská velikonoční vejce.
zdroj: chinasprout.com

Velikonoce v Hongkongu

Obyvatelé Hongkongu slaví velikonoční svátky intenzivnějším způsobem než v jiných oblastech. Částečně je to dáno anglickými tradicemi z dob, kdy byl Hongkong pod britskou správou, a částečně tím, že zde žije mnoho křesťanů, včetně emigrantů. Velikonoce v Číně mají mnoho různých podob.


Jak se slaví čínské Velikonoce?

V současné Číně slaví Velikonoce především křesťanské komunity, s globalizací a vlivem západní kultury se ve velkých městech objevuje velikonoční výzdoba i akce, které pořádají například obchodní centra, například hon na velikonoční vajíčka. Považují to za druh zábavy.

Velikonoce sice stále nejsou všeobecně uznávaným ani slaveným státním svátkem. Mnoho Číňanů ale staví velikonoční svátky nepřímo, spojují je s koncem zimy a znovuzrozením jarního období. Čínský výraz pro Velikonoce zní 復活節/复活节 (fù huó jié), což v doslovném překladu znamená „svátek vzkříšení“.

Na období okolo Velikonoc, konkrétně začátek dubna, navíc v Číně každý rok připadá tradiční čínský svátek známý jako Svátek čistoty a jasu, svátek zametání hrobek neboli Čching Ming  (清明节). Jeho součástí je uctívání mrtvých, včetně cestování k hrobům předků a jejich čištění.

K hrobům se pokládají vonné tyčinky s obětním darem v podobě jídla, zvláštního druhu papírových peněz a čerstvých květin. Ti, kteří nemohou cestovat k hrobům svých předků, mohou místo toho navštívit místní chrámy ve svých městech. Další význam tohoto svátku souvisí s oslavou přicházejícího jara, mnoho Číňanů se tak vydává do přírody, kde pouštějí draky.

zdroj: studycli.org

Co se jí v Číně na Velikonoce?

Obecně platí, že v Číně neexistují žádná specifická velikonoční jídla. Některé čínské rodiny, zejména ty s křesťanským zázemím nebo ovlivněné západní kulturou, mohou připravovat některé sváteční pokrmy, které známe i z jiných zemí, například pečené jehněčí maso.

Velikonoce připadají na jarní období, a proto se obecně do mnoha pokrmů přidává čerstvá jarní zelenina. Tato zelenina se často smaží. Další klasikou jsou oblíbené jarní závitky.

Častým jídlem je také ryba připravovaná v páře, čínský výraz pro rybu „yu“ (鱼) zní jako slovo pro přebytek nebo hojnost, a proto je oblíbenou volbou pro slavnostní příležitosti, včetně velikonočních svátků.

Dalším skvělým obdobím pro návštěvu Číny je přelom ledna a února. Proč? Zjistěte více v našem článku o oslavách čínského nového roku.

Jaká místa v Číně o Velikonocích navštívit?

Jaro je jedním z nejlepších období pro cestování po Číně, tedy pokud vám nevadí občasné dešťové přeháňky. Odměnou vám bude nejen méně turistů, ale i krásně rozkvetlá příroda.

  • Tibet – jaro v Tibetu začíná rozkvětem broskví v údolích Nyingchi na jihu Tibetu. Pod zasněženými horami kvetou po chladné zimě broskvoně u silnic, na březích řek i v údolích. Zamrzlá jezera začínají tát. Z klášterů zářících na pozadí čisté oblohy se ozývá zpěv.
  • Dunhuang – v tomto městě se prolínají čtyři starověké civilizace – Čína, Indie, Řecko a islám. Dunhuang se tak stává mezinárodní scénou plnou exotických zvyků a starověkých legend, z nichž mnohé souvisejí s velikonočními svátky.
  • Peking – hlavní město Číny je oblíbeným místem k návštěvě po celý rok. Na jaře ale můžete navíc pozorovat různé druhy květin v Zakázaném městě. V polovině března je v hlavní roli mangolie, zatímco koncem března si pozornost získávají jemné meruňkové květy.

    S příchodem dubna zbarví palác hrušně a begonie. Kromě toho můžete v Letním paláci spatřit růžové broskvoně, v Chrámu nebes šeřík, v parku Yuyuantan romantické květy třešní a broskvoní a v městských parcích rozmanité květiny.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X