Egyptské Velikonoce jsou směsí náboženské symboliky a kulturního dědictví

Egypt je země s bohatou kulturou a historií.

Velikonoční svátky tu zdaleka nejsou jen příležitostí k uctění památky Ježíše Krista.

Jak s nimi souvisí staroegyptský svátek Sham el Nessim?

Na jaké pokrmy nedají Egypťané dopustit?

Poznejte, jak se slaví Velikonoce v Egyptě a jak moc se liší od těch, které slavíme my.

Historie Velikonoc v Egyptě

Velikonoce jsou známé jako křesťanský svátek, v Egyptě se ale 90 % obyvatel hlásí k islámu. V zemi faraonů však tyto dva zdánlivě neslučitelné rozpory nejsou důvodem, aby se tu velikonoční svátky neslavily, i když při různých příležitostech.

V Egyptě lze historii Velikonoc vysledovat až do počátků křesťanství. Egypt hrál klíčovou roli v raném vývoji křesťanství. V egyptské poušti pobýval ve 3. století například svatý Antonín Veliký, který je často považován za zakladatele mnišství.

Obecně se dá říci, že Velikonoce v Egyptě mají dvě různé podoby. Jedna z nich je spojena s koptským křesťanstvím, druhá se vztahuje k tradičnímu staroegyptskému svátku Sham el Nessin, v počeštělé podobě Šam al-Násim, který oslavuje příchod jara. Kromě toho se věří, že označuje také počátek stvoření. Poprvé ho slavili staří Egypťané v roce 2700 př. n. l.

Koptská pravoslavná církev, která odvozuje své kořeny od svatého Marka, se řídí kalendářem, který je podobný tomu juliánskému. Datum velikonočních svátků se tak neshoduje s tím, které dodržují západní církve.

Muslimské obyvatelstvo převažuje i v zemi půlměsíce. Zjistěte, zda a jak se slaví Velikonoce v Turecku.

Egyptské velikonoční tradice, zvyky a symboly

Vedle náboženských aspektů Velikonoc si Egypťané osvojili i jedinečnou směs zvyků, které odrážejí jejich kulturní dědictví. Koptské velikonoční zvyky v sobě tak zahrnují jak křesťanskou víru, tak egyptské tradice.

Bohoslužby a procesí obřady

V průběhu celého Svatého týdne se v egyptských kostelech konají zvláštní bohoslužby, které zahrnují modlitby, chvalozpěvy a rekonstrukce biblických událostí souvisejících s umučením, ukřižováním a vzkříšením Ježíše Krista.

V některých oblastech se konají velikonoční procesí. Tato procesí mohou zahrnovat nošení křížů a náboženských ikon ulicemi.

Velikonoční vejce a ryba

Jedním z pozoruhodných zvyků je prastarý zvyk barvení vajec. Egypťané, stejně jako mnoho jiných kultur po celém světě, barví na oslavu Velikonoc vajíčka, která jsou považována za symbol nového života.

Vejce se obvykle barví v různých zářivých barvách, ale mohou být zdobena též složitými vzory nebo náboženskými symboly. Nejběžnější způsob barvení velikonočních vajíček zahrnuje použití přírodních ingrediencí, jako je například kurkuma.

Kromě obarvených vajec mají Egypťané dlouholetou tradici pochutnávat si během velikonočních svátků také na solených rybách. Tato tradice pochází ze starověku, kdy byly solené ryby základní potravinou.

Piknik s tradičními pokrmy

Svátek Sham el Nessim je spojen s pikniky v přírodě, zejména v městských parcích, zahradách a na plážích, kterých se účastní široká rodina i přátelé. K tradičním pokrmům, které se během nich konzumují, patří fesikh, vařená vejce a zelená cibule.

V závislosti na regionu se samozřejmě konzumují i další oblíbené egyptské pokrmy, například masové kuličky známé jako kofta nebo taameya čili egyptský falafel.

Egyptský velikonoční piknik v parku.
zdroj: egypttimetravel.com

Hudba a výzdoba

Během Velikonoc se ulicemi i domy rozléhají melodické tóny egyptské hudby. Hudebníci hrají na tradiční nástroje, jako je oud (strunný nástroj) a tabla (buben), a vytvářejí podmanivou symfonii, která nadchne malé i velké.

Egypťané během velikonočních svátků rovněž zdobí své domy a ulice barevnými dekoracemi. Budovy osvětlují zářivá světla a ulice lemují slavnostní transparenty a ozdoby.

Zajímá vás, jak vypadají egyptské Vánoce? Víme, kdo nosí dětem dárky i co nesmí chybět na štědrovečerní tabuli.


Jaké jsou egyptské Velikonoce?

Koptské Velikonoce neboli Pascha jsou spojeny nejen s náboženskými zvyklostmi. V předvečer Paschy se koptští křesťané účastní noční vigilie ve svých kostelech. Během obřadu se zhasínají všechna světla a rozsvěcují se až při vzpomínce na vzkříšení.

Ráno o Velikonoční neděli si Egypťané vyměňují drobné dárky jako projev lásky a požehnání. Vzájemně se zdraví pozdravy „Ekhrestos Anesti“ (Kristus vstal z mrtvých) a odpovídají si „Alethos Anesti“ (Opravdu vstal z mrtvých).

Následuje společná konzumace tradičních velikonočních pokrmů, tedy vajíček a speciálních sušenek kahk. Tyto sušenky se obvykle vyrábějí z másla, mouky a cukru a plní se datlemi nebo ořechy. Před Velikonocemi mnoho Egypťanů dodržuje 55 dní trvající půst, který je vnímán jako doba duchovní přípravy na oslavu vzkříšení.

Způsob, jakým Egypťané slaví Velikonoce, se samozřejmě může lišit v závislosti na faktorech, jako je náboženské vyznání, rodinné tradice a regionální zvyk.

Koptský velikonoční obřad.
zdroj: egyptianstreets.com

Co se jí v Egyptě na Velikonoce?

Tradiční velikonoční jídlo často zahrnuje řadu pokrmů, které si rodiny a komunity vychutnávají společně při oslavách. Konkrétní pokrmy se mohou lišit v závislosti na regionálních preferencích a rodinných tradicích.

Tradiční pokrm, který je spojen zejména s koptskými Velikonocemi, je fesikh. Jedná se o fermentovanou a solenou rybu, obvykle parmici, která se před podáváním suší a poté nakládá do slaného nálevu. Má velmi výraznou chuť a obvykle se konzumuje s chlebem, rajčaty a cibulí.

Oblíbeným pokrmem je též jehněčí maso, které symbolizuje obětního beránka. Může být pečené nebo součástí kebabu. Fata je tradiční egyptský pokrm připravovaný z kousků chleba namočených ve vývaru.

V neposlední řadě se podává kofta neboli špízy z mletého masa. Obvykle jde o směs hovězího a jehněčího masa s kořením a bylinkami, která se tvaruje do podlouhlých válečků nebo kuliček a poté se griluje nebo peče.

Egyptské tradiční velikonoční jídlo.
zdroj: feedo.blog

Jaká místa v Egyptě o Velikonocích navštívit?

Jaro je velmi atraktivním obdobím pro návštěvu Egypta, neboť počasí pro obdivování zdejších památek je mnohem příjemnější než v létě.

  • Káhira – hlavním cílem je prohlídka pyramid v Gíze, kterou si díky mnohem méně horkému počasí můžete lépe užít, a návštěva zdejšího Egyptského muzea. V Káhiře se ale nachází také mnoho koptských kostelů, k nejznámějším patří katedrála svatého Marka, kostel Panny Marie, který je známý také jako „Zavěšený kostel“, kostel svatého Sergeje a Bakcha.
  • Luxor a Asuán – dvě města, která byste rovněž neměli vynechat. K nejznámějším památkám patří 42 metrů vysoký nedokončený obelisk, který nechala vytesat ze skály Hatšepsut, chrám ve Filae zasvěcený bohyni Isis, velkolepé chrámy v Abú Simbelu a světoznámé Údolí králů.
  • Alexandrie – druhé největší město Egypta je známé jako perla Středomoří. Zachovalo se zde mnoho památek z římské éry, například amfiteátr, Pompeiův sloup, katakomby a řecko-římské muzeum, v němž se nachází mnoho starověkých artefaktů.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X