Filipínské Velikonoce jsou opravdu pestré! Obřady ukřižování i svatby

Velikonoční svátky mají v srdcích Filipínců zvláštní místo.

Místní tradice slouží k posílení vazeb mezi rodinou, komunitou i vírou.

Čím je výjimečná provincie Pampanga?

Jak chutná binignit?

Kdy a proč jsou Filipínci opatrní, aby se náhodou nezranili?

Poznejte, jak se slaví Velikonoce na Filipínách.

Historie Velikonoc na Filipínách

Před příchodem Španělů v 16. století žily na Filipínách domorodé kultury s vlastní náboženskou vírou a zvyky. Tyto tradice se často točily kolem animismu, uctívání přírody a úcty k předkům.

V roce 1521 Filipíny kolonizovali Španělé pod vedením Ferdinanda Magellana. Španělská kolonizace trvala více než tři století a výrazně ovlivnila kulturu i náboženství filipínského lidu.

První katolická mše se konala na ostrově Limasawa v roce 1521. V následujících desetiletích se misionáři snažili rozšířit katolicismus po celém souostroví. Španělští mniši a misionáři zavedli katolické zvyky, rituály a tradice, včetně těch, které jsou spojeny s Velikonocemi.

Filipíny se tak během staletí pod španělskou nadvládou staly převážně katolickým národem, ostatně dnes jsou Filipíny jednou ze zemí s největším zastoupením věřících křesťanů v populaci.

Nejen Velikonoce, ale i vánoční svátky jsou na těchto ostrovech jedinečné. Mísí se v nich tradice západní i původní filipínské kultury. Objevte, jak se slaví Vánoce na Filipínách.

Filipínské velikonoční tradice, zvyky a symboly

Filipínci katolického vyznání jsou velmi zapálení pro velikonoční svátky a plně se jim věnují během celého Svatého týdne, kterému se zde říká Mahal na Araw.

Mnoho Filipínců se během Svatého týdne účastní kajícných skutků nebo skládá sliby, kterým se říká panata. Může se jednat o sebebičování, chůzi naboso v procesích nebo konání dobročinných skutků jako formu zbožnosti a pokání.

Květná neděle

Tento den připomíná vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. Filipínští katolíci přinášejí do kostela palmové listy a ratolesti, aby jim kněží požehnali. Během Svatého týdne začíná také veřejné zpívání Pasyonu, což je epická báseň ze 16. století, která vypráví o životě Ježíše Krista od narození až po zmrtvýchvstání.

Zelený čtvrtek

Zelený čtvrtek začíná mší, při níž se žehná křižmo, které se používá při křtu, biřmování a dalších obřadech. Později se slouží mše, při níž se připomíná Ježíšova poslední večeře a provádí se rituál mytí nohou s dvanácti osobami, podobně jako to Ježíš dělal se svými dvanácti apoštoly.

Velký pátek

Velký pátek připomíná ukřižování a smrt Krista. V mnoha oblastech farníci předvádějí senakulo neboli pašijovou hru, která dramatizuje Ježíšovo utrpení.

Před třetí hodinou odpoledne se konají mše, protože právě v tuto dobu Ježíš údajně zemřel. V 15 hodin je všude klid. Náboženské obrazy a sochy jsou zahaleny do černé barvy na znamení smutku.

Pampanga je jednou z provincií, kde se stále praktikuje a uznává přibíjení na kříž jako symbol oběti. To znamená, že se zde lze setkat s lidmi, kteří se nechávají přibít na kříž jako výraz pokání. Kromě toho si někteří kajícníci bičují záda a nosí trnové koruny. Jak tento rituál vypadá, můžete vidět na videu.

zdroj: youtube.com

Velký pátek je ale také dnem plným pověr. Protože je to den, kdy Ježíš zemřel za naše hříchy, dávají si Filipínci pozor na to, aby se nezranili, protože rány, které v ten den utržíte, se nemusí zahojit. Dětem se dokonce říká, aby si nehrály, aby se nezranily.

Bílá sobota

Církev je po Ježíšově smrti ve stavu smutku, kříž nad oltářem zůstává zakrytý černou látkou. Filipínci tráví tento den přípravami na noční vigilii, která vede k Velikonoční neděli.

Na začátku vigilie se zapaluje velikonoční svíce představující vzkříšeného Krista – světlo světa. Během vigilie mohou dospělí i děti přijmout také svátost křtu. V některých oblastech se věší též symbol Jidáše, který se pálí.

Velikonoční neděle

Velikonoční neděle, den vzkříšení Ježíše Krista, je na Filipínách největším svátkem. Jednou z nejočekávanějších událostí je salubong, který se koná před svítáním. Jedná se o dramatickou rekonstrukci setkání zmrtvýchvstalého Krista a jeho matky.

Salubong o Velikonoční neděli na Filipínách.
zdroj: rappler.com

Jaké jsou filipínské Velikonoce?

Velikonoce na Filipínách se tak slaví skutečně velkolepým způsobem. Nejvýraznějším rysem oslav je to, že na Velký pátek se někteří Filipínci šlehají bičem a nosí trnové koruny. Výjimkou není ani přibití rukou a nohou na dřevo, aby znázornili Ježíšovo ukřižování.

Filipínci dodnes také praktikují tradici z roku 1500, která se nazývá Visita Iglesia neboli návštěva sedmi kostelů, obvykle se koná na Zelený čtvrtek a Velký pátek.

Farnosti pořádají aktivity, jako je palaro ng lahi, tradiční hry pro děti, a také představení a koncerty, na kterých se prezentují místní talenty. Tyto aktivity nejenže dodávají velikonočním oslavám nádech veselí, ale také pomáhají zachovat filipínské dědictví a kulturu.

Velikonoce jsou pro Filipínce rovněž příležitostí k posílení rodinných vazeb. Rodiny se scházejí, aby se zúčastnily mše i sdíleli společné jídlo. V neposlední řadě se v tento den konají též svatby, protože Velikonoce symbolizují nový život.

Jak vypadají velikonoční tradice v Japonsku? Zjistěte více v našem článku o japonských Velikonocích.

Co se jí na Filipínách na Velikonoce?

Jednou z tradičních velikonočních pochoutek je binignit neboli sladká směs z lepkavé rýže, kořenových plodin, ovoce a kokosového mléka. Dalším oblíbeným velikonočním pokrmem jsou rýžové koláčky zvané kakanin.

Utan bisaya je zeleninová polévka, která se připravuje z různých druhů místní zeleniny, jako je moringa, dýně, lilek a fazole. Je to lehký a zdravý pokrm, který se často podává během Svatého týdne.

Inihaw na bangus je oblíbeným pokrmem zejména na Velký pátek, kdy se mnoho Filipínců zdržuje masa. Jedná se o rybu, která se marinuje a griluje. Následně se podává se sójovou omáčkou, kalamansi a plátky rajčat.

Lechon Manok je pečené celé kuře, které je oblíbenou volbou pro velikonoční oslavy. Často se peče na rožni, dokud není kůže křupavá. Podává se s játrovou omáčkou.

Puto Bumbong je druh fialového rýžového koláče, který se tradičně spojuje s Vánocemi, ale setkáte se s ním o během Svatého týdne. Často se podává se strouhaným kokosem a cukrem muscovado.

Filipínská velikonoční pochoutka binignit.
zdroj: kawalingpinoy.com

Jaká místa na Filipínách o Velikonocích navštívit?

Pokud se rozhodne strávit Velikonoce na filipínských ostrovech, můžete navštívit řadu destinací, kde se konají výjimečné akce.

  • Marinduque v tomto městě se každý rok během Svatého týdne koná festival Moriones. Tato týdenní slavnost se soustředí na příběh římského vojáka Longina. Místní obyvatelé se převlékají za římské vojáky a používají ikonickou dřevěnou masku. Festival vrcholí rekonstrukcí Longinova zajetí a stětí.
  • Pampanga tato provincie v sousedství hlavního města Manilla je proslulá rituálem ukřižování, který zde kajícníci podstupují na Velký pátek. Tito lidé, známí jako „mandarame“, nesou těžké dřevěné křížena kopec, kde jsou přibiti na dřevěný kříž pomocí dlouhých ocelových hřebů, aby si zopakovali Ježíšovo ukřižování.
  • Pangasinan je známou poutní destinací, protože se zde nachází mnoho kostelů, do kterých se během Svatého týdne sjíždí mnoho lidí z celé země. Nejoblíbenějším kostelem je bazilika Panny Marie v Manaoagu.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X