Islandské velikonoce jsou plné čokolády! Pojďte si s námi rozbít tradiční Páskaegg

Věřili byste, že Island je protkaný velikonočními tradicemi úplně stejně, jako to známe z našich končin?

Při jejich oslavách nechybí vyznávání náboženských hodnot, čokoládová vajíčka ani setkávání s rodinou.

Copak si pak islanďané chystají na sváteční velikonoční stůl?

A kam se s počátkem jara na Islandu vypravit? 

To vše a ještě mnohem více se dozvíte v následujícím článku, který vám přiblíží, jak se slaví Velikonoce na Islandu.

Kdy se slaví islandské Velikonoce?

Velikonoce zde začínají zeleným čtvrtkem, který se nazývá Skírdagur a je oficiálně prvním dnem zahájení velikonočních svátků. Rodiny se v tento den setkávají, protože následující Velký pátek veškeré oslavy a veselí přísně zakazuje. 

Velikonoční neděle se odehrává za obecného veselí při hledání velikonočních vajíček. Tento rituál je někde omezen pouze na domy a zahrady, jiní ale plánují rozsáhlé dobrodružné akce, při kterých si děti přijdou na své. Obecně se o tomto dni pojídá hodně sladkostí a na večeři se podává jehněčí pečeně.

Na velikonoční pondělí nejsou na Islandu známy žádné výrazné zvyky, lidé odpočívají a užívají si poslední den svátečního volna. 

Velikonoční Páskaegg

Dalo by se s jistotou říci, že vajíčka zde sehrávají klíčovou roli. Nejsou sice vařená a malovaná, jak známe my, ale jsou čokoládová, obrovská a plněná spoustou dalších dobrot. 

Páskaegg s tradičním zdobením květy a kuřátky, pohled do výrobny.
zdroj: prismic-io.s3.amazonaws.com

Vajíčka, nebo-li Páskaegg, se na Islandu vyrábějí v rozsahu velikostí až po tzv. jumbo vejce pro celou rodinu.Jsou buď z jednoho nebo hned několika druhů čokolády. Vajíčka jsou zpravidla zdobeny jarními květy a hlavním velikonočním motivem, což je na Islandu žluté kuřátko. 

Co je však na vajíčkách nejzajímavější, je malshaettir, což je moudré islandské přísloví, které si předčítá každý člen rodiny podobně, jako horoskop, a dále se pak o něm dlouze diskutuje na rodinných sešlostech. Některá přísloví jsou velice stará a sahají až do vikingské doby. 

Severské pojetí svátků má své neotřelé kouzlo, pojďte se s námi podívat, jak slaví Velikonoce ve Finsku, žasnete nad jejich netradičními zvyky.


Islandské velikonoční tradice a zvyky

Domovy se na Velikonoce zdobí pastelovými barvami, které připomínají přicházející jaro. Ozdoby obvykle dotváří sošky zajíců, dominují však kuřátka. Některé rodiny si malují poloviny skořápek a věší je, jako dekorace po domě. Společné tvoření dekorací zde má své nezastupitelné místo. 

Hledání vajíček

Jak již bylo nastíněno, hon na velikonoční vajíčka patří i do této země. Děti se ráno probouzejí s nadšením, že budou moci hledat čokoládové Páskaegg po celém domě nebo zahradě. Když svůj hon na dobroty zdárně dokončí, rozbijí velikonoční vajíčko a přečtou celé rodině své proroctví ukryté uvnitř. 

Z nitra čokoládového vajíčka se na děti vysype množství další sladkých cukrovinek. Pohlédněte na to, jak to vypadá na vlastní oči:

Islandské velikonoční kuřátko

Ačkoliv bývá v okolních zemích zvykem, že symbolem Velikonoc je zajíc, na Islandu je jím žluté kuřátko, které zdobí i většinu oblíbených Páskaegg.

Bohoslužby

Během svátků se na Islandu pořádá značné množství bohoslužeb, protože se 70% obyvatelstva hlásí k luteránské církvi. Pokud prahnete po poznání, jak to při těchto církevních obřadech probíhá, navštivte kostel Hallgrímskirkja v Reykjavíku. 

Islandská velikonoční hostina

Pokud si říkáte, čeho se dočkáte na velikonočním islandském stole, je to pečená jehněčí kýta, brambory s cukrovou polevou a omáčka, zpravidla pepřová. Jídlo je pro Islanďany velice důležitou složkou celých svátků, proto nechybí vydatné a lahodné hody.

Při návštěvě Islandu vám nic nenahradí atmosféru pravé tamní domácnosti, proto se nechte k někomu s chutí pozvat, tradiční menu mají však na svém lístku i restaurace. 

Pokud vás zajímají další velikonoční zvyky, přinášíme vám skvělého průvodce, který vás jimi provede.

Kam se s jarem na Islandu vydat?

Pokud se do této země chystáte vycestovat právě s počátkem jara, máme pro vás dvě důležité upozornění. Jednou a první z nich je velice nestabilní počasí, které vám může při cestách pěkně zavařit. Jen ojediněle se stane, že si vychutnáte zasněžené vrcholky hor ze slunných nížin. Počasí na Velikonoce má dokonce svůj název – Paskahret, což dokládá, že lidé vědí, že se o svátcích může vše pěkně zvrtnout. 

Další, nač je dobré si dát pozor je otevírací doba. Během celých svátků je na Islandu většina obchodních domů zavřená, na Velký pátek nesmí být otevřeny ani žádné zábavné podniky. 

Aprílové lyžování

Vzhledem k tomu, že je Island severskou zemí, můžete se zde na jaře vypravit nejen na vycházky, ale také za lyžováním. Mezi nejznámější lyžařské resorty patří Bláfjöll poblíž Rejkjavíku, Hlíðarfjall – Akureyri nebo Skálafell.

Islandské sjezdovky poblíž Reykjavíku.
zdroj: visitreykjavik.is

Ochutnávka piva

Ptejte se po Paskabjor, speciálním velikonočním pivu, které vaří většinu místních pivovarů. Skutečně si na něm pochutnáte, protože pivo patří mezi vyhlášené islandské speciality. Pivo bývá obvykle tmavší barvy a v chuti se setkáte s čokoládovými tóny. 

Na exkurzi do čokoládovny

Jistě jste již postřehli, že čokoláda je druhým jménem islandských Velikonoc. Proč si tedy nevyrazit na prohlídku do čokoládovny Omnom v Reykjavíku, která získala za své dobroty řadu ocenění a patří k nejvyhlášenějším. Kromě prohlídky ochutnáte také pravou islandskou čokoládu, což je hlavní motivace k této aktivitě. 

Ano! Velikonoce na Islandu mohou být dobrodružstvím, na které celý život nezapomenete. Je to svatá pouť za dobrým jídlem, čokoládou, pivem, ale i skvělým lyžováním a pohodovou rodinnou atmosférou. 

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X