Japonské Velikonoce jsou překvapivě radostné! Zábava pod rozkvetlými sakurami

Možná vás někdy napadlo, že velikonoční svátky v Japonsku pravděpodobně neexistují.

Existují, ale nemají tradiční náboženský nádech.

Jsou to spíše svátky jara a radosti.

Nejoblíbenějším místem, kam Japonci míří, jsou zábavní parky.

Podívejte se, jakou podobu mají Velikonoce v Japonsku.

Historie Velikonoc v Japonsku

Oslava velikonočních svátků není v Zemi vycházejícího slunce příliš rozšířen, nejsou ani uznávány jako náboženský svátek.

Vzhledem k jejich křesťanskému původu Velikonoc to asi není překvapivé, protože jen malé procento Japonců, přibližně 1 %, je křesťanského vyznání, většina země je šintoistická nebo buddhistická.

Křesťanství bylo do Japonska zavedeno v 16. století jezuitskými misionáři, především Františkem Xaverským. V důsledku různých historických a politických faktorů ale následně čelilo pronásledování a potlačování, zejména během období Edo. Křesťané se stáhli do ilegality nebo svou víru praktikovali tajně.

Na konci 19. století se Japonsko začalo otevírat okolnímu světu a omezení křesťanství byla zrušena. Misionáři se vrátili a křesťanské komunity začaly znovu vznikat. Celkově však křesťanská populace v Japonsku zůstává ve výrazné menšině.

Zajímá vás, jak vypadají velikonoční svátky v dalších typicky asijských zemích? Objevte s námi čínské Velikonoce.

Japonské velikonoční tradice, zvyky a symboly

Ačkoli Japonsko nemá žádné zvláštní zvyky týkající se samotných Velikonoc, můžete se tu setkat s řadou západních tradic, které zahrnují velikonoční zajíčky, velikonoční průvody či hony na velikonoční vajíčka.

Zábavní parky s velikonočními průvody

Pro Japonce jsou Velikonoce především formou zábavy, a tak mezi oblíbené aktivity patří návštěva zábavních parků, například Disney Sea a Universal Studios Japan.

Vrcholem návštěvy Disney Sea během Velikonoc je slavnostní průvod, v němž se objevují oblíbené Disneyho postavičky, jako je Mickey Mouse, Minnie Mouse či kačer Donald, oblečené do velikonočního oblečení. Postavičky jedou parkem na krásně vyzdobených alegorických vozech.

Jednou z nejoblíbenějších akcí v Universal Studios Japan je hon na velikonoční vajíčka, kterého se návštěvníci rádi účastní. Konají se zde také představení a průvody s velikonoční tematikou.

Japonský velikonoční průvod.
zdroj: tdrexplorer.com

Velikonoční vajíčka

Některé zábavní parky se specializují na další oblíbenou velikonoční aktivitu – malování vajíček. Příkladem je například Mother Farm ve městě Chiba. Návštěvníci si mohou ozdobit vajíčka pomocí různých materiálů, včetně barev, fixů a samolepek. Druhou atrakcí tohoto parku je samozřejmě krmení mláďat různých zvířat, neboť se jedná o farmu.

Matsuri

V Japonsku se na jaře v době Velikonoc koná velké množství festivalů neboli matsuri. Jedním z důvodů, proč je jich tolik, je to, že téměř každé město a vesnice má svůj vlastní festival. Jejich hlavní náplň může být různá, od uctění svatyně přes připomenutí významné historické události až po oslavu určitého ročního období.

Součástí tradičních svátků matsuri jsou průvody a zdobené vozy známé jako dashi, yatai nebo danjiri. Nejznámějšími velikonočními festivaly jsou Takayama Festival nebo Bunkyo Azalea Festival.

Velikonoční brunche a bufety

Zejména v západních zemích je tradicí o Velikonocích slavnostně poobědvat. Tyto zvyky jsou jedním z důvodů, proč velké hotelové řetězce pořádají v Japonsku o Velikonocích mnoho akcí spojených s velikonočním jídlem, včetně speciálních bufetů, brunchů a menu.

Velikonoční posezení pod rozkvetlými sakurami.
zdroj: touristjapan.com

Jak se slaví japonské Velikonoce?

V posledních letech si ale Velikonoce v Japonsku získávají stále větší oblibu, zejména mezi mladými lidmi a rodinami s dětmi. K povědomí o velikonočních svátcích přispěly západní vlivy, včetně médií a globalizovaných kulturních trendů.

Na jednu stranu se tak japonské Velikonoce podobají svým „západním protějškům“, ale na stranu druhou mají i zvláštní japonský nádech. Velikonoce se v japonštině nazývají fukkatsusai [復活祭], kde fukkatsu znamená vzkříšení a sai znamená svátek.

Velikonoce v Japonsku připadají na období, kdy na mnoha místech kvetou sakury, které jsou v japonské kultuře považovány za symbol znovuzrození. Typickou tradicí jsou festivaly Hanami neboli pikniky a další oslavy pod rozkvetlými sakurami.

Japonci si do parků přinesou oblíbení jídlo a pití, včetně saké, a společně se svými blízkými ho pod třešněmi konzumují. K nejznámějším místům, kde se Hanami festivaly konají, patří park Hirosaki ve městě Hirosaki, národní zahrada Shinjuku Gyo-en a Park Ueno v Tokiu či park Mitsuike v Jokohamě.

Když už víte, na čem si Japonci pochutnávají o Velikonocích, poznejte i jak se v Japonsku slaví Vánoce.

Co se jí v Japonsku na Velikonoce?

Pokud jde o Velikonoce jako takové, tento svátek není v Japonsku tradičně spojen s konkrétními potravinami tak jako v jiných zemích, i zde se můžete setkat s řadou speciálních sladkých pochoutek.

Jednou z oblíbených možností jsou vejce s příchutí matcha. Vyrábějí se z bílé čokolády a jsou obohacena o prášek ze zeleného čaje.

Velikonoční dezert Meika Hiyoko má tvar kuřátka. Tato jedinečná japonská sladkost je nejoblíbenější v okolí Fukuoky. Dalším oblíbeným pokrmem je sakura mochi. Tato tradiční japonská sladkost je vyrobená z lepkavé rýže růžové barvy a zabalená do třešňového listu.

Oblíbenou pouliční pochoutkou, kterou si řada Japonců během Velikonoc dopřává, je i taiyaki, japonský dort, který je plněný různými náplněmi, nejčastěji pastou z červených fazolí, ale existují i varianty s čokoládou.

Japonské velikonoční kuřátko.
zdroj: takashimaya.co.jp

Jaká místa v Japonsku o Velikonocích navštívit?

Velikonoční svátky jsou skvělým obdobím pro návštěvu Japonska. V mnoha městech najdete krásně rozkvetlé parky, kde se můžete pokochat sakurami, můžete se rovněž ponořit se do jedinečných aspektů japonské kultury.

  • Tokio – hlavní město nabízí spoustu možností, kde svátky jara strávit. Shinjuku Gyoen je krásný park se třemi odlišnými styly zahrad – japonskou, anglickou a francouzskou. Dalším krásným místem je Yoyogi Park, kde se konají velikonoční koncerty a další akce.
  • Kjóto toto město je známé svými zachovalými chrámy, tradičními čajovnami a krásnými zahradami. Navštivte ikonické památky, jako je Zlatý pavilon, chrám Rjóandži, svatyně Fušimi Inari a historická čtvrť Gion. Kjóto nabízí kombinaci kulturního bohatství a přírodních krás.
  • Osaka – park Nagai je městský park kousek od centra města se spoustou zajímavostí v okolí, včetně Ósackého přírodovědného muzea a botanické zahrady Nagai.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X