Holandské Velikonoce jsou plné hudby a dobrého jídla. Jak vypadají svátky jara v zemi tulipánů, dřeváků a větrných mlýnů?

Už jste někdy slyšeli o velikonoční krabičce nebo velikonočním muzikálu?

To jsou jen některé z velikonočních tradic, se kterými se můžete setkat při návštěvě Holandska.

Na čem si Nizozemci během Velikonoc pochutnávají?

Malují holandské děti vajíčka?

Poznejte společně s námi, jak se slaví Velikonoce v Nizozemí.

Jak je to v Nizozemí s velikonočními vajíčky?

Nizozemci patří mezi národy, které rády malují vařená vajíčka. Děti tráví sobotní dopoledne zdobením natvrdo uvařených vajec pestrými barvami a velikonoční neděli lovením ukrytých čokoládových i slepičích vajíček. Natvrdo uvařená barevná vejce se následně využívají též k rozmanitým velikonočním hrám, například k souboji vajíček, kdy se jimi bouchá do soupeřova vejce. Ten, jehož vejce se rozbije, prohrává.

Místo malého velikonočního zajíčka charakterizuje Velikonoce v Nizozemí velikonoční zajíc neboli Paashaas, který vajíčka schovává buď v domě, nebo v okolí na zahradě. Cílem je samozřejmě najít co nejvíce vajíček. K dalším oblíbeným velikonočním sladkostem dětí patří čokoládoví zajíci a kuřátka z cukru.

Malovaná vajíčka v trávě.
zdroj: netherlandsbynumbers.com

Znáte holandské velikonoční tradice a symboly?

Každá země má svůj vlastní způsob slavení Velikonoc, pojďme se blíže podívat na nizozemské tradice. V nizozemštině se slovem Pasen obvykle označuje velikonoční neděle (Eerste Paasdag) a Velikonoční pondělí (Tweede Paasdag). Velký pátek (Goede Vrijdag) je běžný pracovní den.

Velikonoční pondělí je v Nizozemsku státním svátkem. Pokud to počasí dovolí, nizozemské rodiny často tráví tento den návštěvou rodiny, velikonočních trhů, festivalů a jarmarků, projížďkou na kole v přírodě nebo návštěvou zábavního parku.

Velikonoční dekorace a větvičky

Nizozemský velikonoční stůl je obvykle ozdoben košíky s čerstvě namalovanými velikonočními vajíčky, svíčkami a jarními květinami, jako jsou narcisy, tulipány a hyacinty. Středobodem je často váza s ozdobenými vrbovými větvičkami, tak zvaný paastakken. Na tomto „velikonočním stromu“ visí čokoládová vajíčka a papírové a dřevěné ozdoby, jako jsou zajíčci, motýli, květiny, beránci a další jarní symboly.

Holandský velikonoční stromek.
zdroj: libelle.be

Velikonoční krabička

Jednou z dětských tradic Velikonoc v Holandsku je výroba „velikonoční snídaňové krabičky“, kterou následně dají jinému dítěti ve třídě. Většinou se jedná o krabici od bot krásně vyzdobenou velikonočními věcmi, která by měla obsahovat všechny ingredience na chutnou snídani.

Velikonoční muzikál

The Passion je holandský velikonoční muzikál, který se každoročně vrací s jiným obsazením. Muzikál ztvárňuje příběh Velikonoc a Ježíše, do kterého se prolínají nizozemské popové písně. The Passion se koná každý rok v jiném městě tři dny před Velikonocemi a obvykle je uváděn živě na náměstí.

Matoušovy pašije

Další velikonoční tradicí, která je pro Nizozemce jedinečná, jsou Matoušovy pašije. Tato skladba Johanna Sebastiana Bacha se o Velikonocích hraje v kostelech po celé zemi a mnozí místní obyvatelé ji každoročně navštěvují v jiném kostele.

Velikonoční ohně

Velikonoční ohně se zapalují v různých částech Evropy a mají pravděpodobně pohanský původ. V Nizozemsku se jich nejvíce vyskytuje v Drenthe, Groningenu, Overijsselu, Twente, Frísku a Gelderlandu, ale existují nejrůznější regionální rozdíly v tom, co a kdy se pálí. Vesnice Espelo v Overijsselu drží světový rekord v ručně stavěném velikonočním ohni – 27 metrů. Součástí zábavy je zpěv tradičních velikonočních písní, tanec a veselé průvody.

Zalíbily se vám holandské tradice? Načerpejte další inspiraci z velikonočních zvyků v Dánsku a vyrobte si vlastní gækkebreve.


Co se jí v Nizozemí o Velikonocích?

Velikonoční Paasbrunch má většinou podobu bohaté pozdní snídaně s celou rodinou a přáteli o velikonoční neděli, případně i v pondělí. Hlavní součástí brunche jsou samozřejmě vejce na nejrůznější způsoby, dále sýry, šunka a pečivo.

Na stole najdete také máslo či sýry ve tvaru slepičky, zajíčka nebo beránka. K dalším položkám pozdní snídaně patří uzené ryby, například losos a úhoř, vlaaien (koláče s marmeládou), eierkoeken (vaječné koláčky) a jodenkoeken (druh máslových sušenek). 

Žádný velikonoční brunch se neobejde bez Paasbrood, mazance. Tento chutný velikonoční chléb se nápadně podobá vánočnímu Kerstbroodu. Oba jsou plněné skořicí, rozinkami a mandlovou pastou, ale rozdíl spočívá v detailech. Kerstbrood se sype moučkovým cukrem, Paasbrood pomerančovou kůrou a mandlemi.

Nizozemský velikonoční mazamec.
zdroj: lekkertafelen.nl

Jaká místa v Holandsku o Velikonocích navštívit?

Velikonoce v Nizozemí jsou v mnoha městech spojeny mnoha speciálními akcemi, samozřejmostí jsou velikonoční trhy. Kam se vyplatí vyrazit?

  • Amsterdam – prodloužený velikonoční víkend je ideální příležitostí pro návštěvu Amsterdamu. Prohlídka nizozemské metropole z vody při projížďce lodí po zdejších kanálech by na vašem seznamu věcí, které musíte při návštěvě Amsterdamu udělat, neměla chybět.
Kvetoucí cibuloviny v Keukenhofu.
zdroj: helloticket.it
  • Keukenhof – rozsáhlý park se nachází nedaleko Amsterdamu a každý rok na jaře do něj míří proudy návštěvníků, aby se pokochali pohledem na tisíce kvetoucích cibulovin, od tulipánů a hyacintů až po narcisy a krokusy. Během Velikonoc se v Keukenhofu dokonce koná speciální akce, při níž si můžete prohlédnout květinová pole z výšky, a to prostřednictvím letu vrtulníkem.

  • Ootmarsum – tato vesnice v regionu Twente je slavná speciálním velikonočním rituálem Vlöggelen, při kterém se velká část obyvatel proplétá vesnicí ruku v ruce a zpívá velikonoční písně. Také zvedají děti do vzduchu, což prý představuje Ježíšovo zmrtvýchvstání z hrobu.

  • Schijndel  – v tomto noordsko-brabantském městečku se od roku 1985 koná hudební festival Paaspop, který je považován za neoficiální začátek nizozemské festivalové sezóny.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X