Portugalské Velikonoce jsou ve znamení náboženských procesí, mandlí a folaru

Velikonoce neboli Páscoa jsou v Portugalsku jedním z nejdůležitějších svátků roku.

Slaví se tak s velkou vášní a náboženským zápalem.

Jak vypadá velikonoční návštěva neboli compasso?

Co je to folar?

To a ještě mnohem více o tom, jak se slaví Velikonoce v Portugalsku, se dozvíte na následujících řádcích.

Historie Velikonoc v Portugalsku

Portugalsko vždy bylo a dodnes je velmi silně katolicky orientovanou zemí. Velikonoce v Portugalsku tak odnepaměti mají především náboženský rozměr. Již po mnoho století je jedním z typických portugalských velikonočních pokrmů folar.

Podle legendy žila v jedné portugalské vesnici mladá žena jménem Mariana, která měla jedinou touhu – brzy se vdát. Tolik se modlila k svaté Kateřině, že se její přání splnilo a brzy se objevili dva nápadníci – bohatý šlechtic a chudý sedlák, oba mladí a pohlední. Mladá žena opět požádala svatou Kateřinu o pomoc při správném výběru. Nakonec si vybrala chudého sedláka, šlechtic se ale s odmítnutím nechtěl smířit a rozhodl se Amara zabít. Mariana opět požádala o pomoc svatou Kateřinu.

V den svatby na velikonoční neděli se na stole všech tří zúčastněných objevil nevšední bochník s vejci. Mariana byla přesvědčená, že šlo o dílo svaté Kateřiny. Pokrmu se časem začalo říkat folar a stal se tradicí, která oslavuje přátelství a usmíření.


Portugalské velikonoční tradice, zvyky a symboly

Po Vánocích jsou Velikonoce v Portugalsku pravděpodobně nejdůležitějším svátkem. Zejména ti, kteří se hlásí ke katolické víře, prožívají toto období velmi intenzivně. Velikonoční oslavy začínají na Květnou nedělí neboli Domingo de Ramos.

Velikonoční pondělí není v Portugalsku oficiálním státním svátkem, nicméně mnoho lidí si bere volno, aby mohli strávit více času s rodinou na piknicích a dalších venkovních aktivitách.

V Portugalsku je na Květnou neděli tradicí, že kmotřenci dávají svým kmotrům kytice nebo jiné druhy darů. O velikonoční neděli je pak řada na kmotrech, aby toto gesto opětovali a dali svým kmotřencům dárek, nejčastěji mandle, ale také čokoládová vajíčka či další sladkosti.

Mandle jako symbol portugalských Velikonoc.
zdroj: proteste.pt

Velikonoční vajíčka

Čokoládová vajíčka jsou dnes v Portugalsku stejně všudypřítomná jako kdekoli jinde v západním světě, tradičně je dávají kmotři a prarodiče dětem na velikonoční neděli. Kromě velkých dutých čokoládových vajec patří k oblíbeným i malá čokoládová vajíčka a čokoládoví zajíčci.

Původnější sladkostí spojenou s Velikonocemi v Portugalsku jsou ale mandle, především mandle v cukru a čokoládě. Vařená vejce se používají jako součást tradičního velikonočního folaru, ale jinak se s nimi setkáme v mnohem menší míře než v jiných zemích.

Jak vypadají velikonoční vajíčka ve Finsku? Dozvěďte se více v našem článku o finských velikonočních tradicích.

Náboženská procesí a compasso

Velikonoční svatý týden, portugalsky Semana Santa, často připomíná jakýsi ponurý karneval, který se slaví převážně pod širým nebem náboženskými procesími, biblickými rekonstrukcemi a pestrými historickými kostýmy.

Při některých z těchto procesí vstupuje určitá skupina lidí do domů, aby jim a jejich rodinám požehnala. V portugalštině se této velikonoční návštěvě říká compasso. Pro přijetí compasso je třeba mít na stole mandle a sladkosti, likéry a portské víno. Jak tato zajímavá tradice vznikla?

Náboženské velikonoční procesí.
zdroj: portugalvisitor.com

Jaké jsou portugalské Velikonoce?

Velikonoční neděle je rodinným dnem a tradičně se k hlavnímu jídlu podává cabrito, což je pečené jehněčí maso podávané s pečenými bramborami a většinou i s pečenými kaštany. Na Velký pátek se tradičně konzumuje bacalhau čili slaná treska.

Další tradiční portugalskou velikonoční pochutinou je folar da Páscoa, jakýsi bochánek. Vyrábí se ze speciální mouky, později se plní uzeninami všeho druhu. Často se podává s vejcem uvařeným natvrdo, které představuje vzkříšení, a s křížem na vrcholu chleba symbolizujícím ukřižování.

Existují nejen slané, ale i sladké varianty folaru, záleží na tom, v jakém regionu se nacházíte. Jedním ze známých regionálních bochánků je folar de Chaves v regionu Trás-os-Montes v severním Portugalsku. Folar se zde plní šunkou a portugalskou klobásou linguiça.

Velikonoce v Portugalsku jsou také synonymem pro Pão-de-Ló, jde o jakýsi piškotový dezert z vajec, skořice, mouky, citronové nebo pomerančové kůry a cukru. Stejně jako Ovos Moles je velmi bohatý na vejce a poprvé ho vymyslely jeptišky v portugalských klášterech.

Velmi důležitou pochutinou pro portugalské Velikonoce jsou rovněž mandle neboli amêndoas. Bílé květy mandloní jsou předzvěstí jara. Podle tradice dávají kmotřenci svým kmotřencům na Květnou neděli olivovou ratolest nebo kytičku fialek a kmotři jim na velikonoční neděli děkují mandlemi.

Velikonoční bochník zvaný folar.
zdroj: tanamessa.com

Jaká místa v Portugalsku o Velikonocích navštívit?

Velikonoce v Portugalsku jsou velmi tradiční a slavnostní. Speciální akce se konají po celé zemi. Které patří k těm nejznámějším?

  • Óbidos – v tomto městě ležících severně od Lisabonu patří oslavy Semana Santa k nejživějším v Portugalsku, trvají dva týdny. V noci se zde konají průvody s pochodněmi a přes den se zde odehrávají představení zachycující život Ježíše Krista.
Ukázka portugalského velikonočního procesí.
zdroj: idealista.pt
  • Braga – Braga je místem, kde se konají nejznámější a nejautentičtější akce Semana Santa v Portugalsku, a návštěva tohoto města bude jistě zajímavým zážitkem. Svatý týden se v Braze slaví s velkou náboženskou vážností. K nejvýznamnějším událostem patří Zelený čtvrtek, kdy se slaví Poslední večeře a místní obyvatelé zažívají rekonstrukci Ježíšova umývání nohou učedníkům, a Velký pátek, kdy se zobrazuje ukřižování a smrt Ježíše Krista.
  • Loulé – v tomto jihoportugalském městě se o velikonoční neděli koná slavnost Festa da Mãe Soberana, při níž osm mužů v bílém oblečení nese sochu Panny Marie (Nossa Senhora da Piedade) do kostela São Francisco. Tato slavnost je známá jako „Malá slavnost“ (Festa Pequena) a o dva týdny později se koná „Velká slavnost“ (Festa Grande), při níž se těžký obraz opět prochází ulicemi za doprovodu kapely. Koná se také mše pod širým nebem a závěrečný ohňostroj.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X