Velikonoce v San Marinu jsou krokem do minulosti. Jak se slaví tyto svátky v nejstarším koutě Evropy?

Když pojedete prstem po mapě, zjistíte, že na západě Itálie leží malebná země, která nám stále připomíná historii lidstva.

Jaké jsou sanmarinské Velikonoce a do jakého světa pohádek se s nimi dostanete?

A můžete se těšit i na velikonoční vajíčko?

Tradice, zvyky i sváteční menu Velikonoc v San Marinu vám představíme právě nyní!

Kde najdete San Marino a kdy se slaví Pasqua?

Když pohlédnete na západ Itálie, povšimnete si tam docela nepatrné země, která svou rozlohou nedosahuje ani 8 m2. Přesto je San Marino krásným dotekem vzdálené minulosti, která se rozprostírá každým jeho koutem. A to doslova! Vzhledem k tomu, že je průjezd automobilů zakázán na většinu území této malebné země, musíte ji prošlapat po svých a začít můžete rovnou u tří stěžejních pevností La Guaita, La Cesta a Monte Titana. 

Pevnost Cesta, San Marino.
zdroj: www.centrovacanzesanmarino.com

Důležitým poznatkem je, že San Marino bylo založeno již roku 301 Svatým Marinusem a křesťanskými uprchlíky, tedy je zde náboženská komunita hluboce zakořeněná. V San Marinu se proto uznávají Velikonoce, jako křesťanské svátky, kde je velikonoční neděle a pondělí státním svátkem. Velikonoce jsou v této zemi označeny slovem původně hebrejského původu – Pasqua.

Velikonoční vajíčka v San Marinu

Jen těžko byste se zde setkali s tradičně malovanou kraslicí. Dnes tento zvyk doslova ovládá Uova di Pasqua, obrovské čokoládové vejce, které je naplněné nespočtem dalších cukrovinek. Pokud si však myslíte, že se nedočkáte tradičního nádechu a barev, jsou Uovo di Pasque rozličné podle toho, jak si zamanete. Pompézní balení nabídne tradiční čokoládová vejce, ale i alternativy od světových producentů cukrovinek. 

Tradiční sanmarinská velikonoční vajíčka z čokolády.
zdroj: www.guidatorino.com

Velikonoční tradice a zvyky San Marina

Dalo by se říci, že samotný výstup na horu Titan se dotýká určité tradice, protože s každým krokem se přiblížíte historii a kultuře, až ji dost možná pocítíte na vlastní kůži. Jakmile se budete blížit do centra kouzelného městečka, unesení velikonoční atmosférou, zahlédnete bílého králíčka a rozběhnete se za ním do světa pohádek… Ne, to není žert, centrum San Marina se totiž s Velikonoci promění na překrásné stanové městečko inspirované Alenkou v říši divů. 

V ulicích tak potkáte všechny postavy, včetně zmíněného králíka, či Kloboučníka. Množství maskovaných doplní i tématické aktivity, které vtáhnou děti s dospělými do tajů fantastického světa Alenky v říši divů a ukážou jim velikonoční zvyky provázené touto kultovní pohádkou.

Program je propracovaný do posledního detailu. Na děti zde čekají dílničky, kde ochutnají vynikající sladkosti, koláče i velikonoční vajíčka, zároveň si však budou moci, jako upomínku, něco připravit i sami. 

V Itálii si umí vychutnat život, na velikonoční pondělí nikdo nikoho neprohání, naopak si zdejší vyrazí na příjemný piknik. Také byste to chtěli zažít? Tak oslavte Velikonoce v Itálii

Hon na vajíčka hned v pondělí

Slavnost přetrvá do velikonočního pondělí, kdy v ulicích proběhne úžasný hon na velikonoční vajíčka. Celá akce je důsledně připravená a ten, kdo najde největší počet vajíček získá úžasnou čokoládovou odměnu. 

Ve starém městě San Marina se zatím rozdmýchá jarní trh, kde se setkáte s řadou řemeslných a tradičních výrobků, které budou skvělou upomínkou na cestování těmito kouty světa. 

Tradiční pokrmy v San Marinu

Velikonoční stůl je v San Marinu prostřený dle starých zvyklostí. Protože se na na Velikonoce obětoval beránek, zaujímá jehněčí i zde důležitou složku velikonočního menu. K němu se obvykle podává, co nejvíc zeleného, v tomto případě – jarní zelenina, fazole, chřest nebo hrášek. Jelikož je však San Marino plné chutí, nabídne stůl rozmanitější krmi i těm, kterým právě tento druh masa nejde pod nos. Příkladně tradiční pokrm – vepřové s čerstvým česnekem.

Piadina je zde tradiční pokrm.
zdroj: citterio.com

Piadina s bresaolou patří k tradičním jídlům San Marina. Pokud jste ještě nikdy neochutnali italskou piadinu plněnou těmi nejlepšími surovinami, dopřejte si ji i na sanmarinské Velikonoce, nebudete litovat. Pokud se to namane, ochutnejte také místní tradiční koláč Bustrengo, který se sice peče celoročně, avšak je považován primárně za vánoční pochoutku. 

Kam na Velikonoce do San Marina

Pokud se chystáte letošní svátky jara procestovat, San Marino může být na vašich toulkách krásnou zastávkou. Už jen zmíněný tématický trh v hlavním městě vás přenese do snové dimenze, skrze kterou poznáte oslavy Velikonoc ze zcela nové perspektivy. To sami poznáte už z lanovky, která vás do centra plného středověkých uliček poveze. 

Monte Titano

Nejvyšší sanmarinský vrchol vám nabídne nezapomenutelný pohled do krajiny. Pevnost Cesta je dominantou země, nezapomeňte však projít všechny tři vrcholky, protože právě ony jsou jakýmsi symbolem San Marina – uvidíte je na vlajce i ve státním znaku. Jejich stáří se dotýká středověku, kdy byly vybudovány z důvodu ochrany.

Průsmyk Passo delle Streghe

Pokud už jste jednou nahoře, pusťte se v závratných výškách hned k druhé věží. Průsmyk Passo delle Streghe vás uchvátí pohledy do okolí i nádhernou procházkou po vrcholu, na kterou jen tak nezapomenete. 

Passo delle Streghe
zdroj: www.lorenzotaccioli.it

Piazza della Liberta

Hlavní sanmarinské náměstí vás při cestách nemine. Navíc zde můžete zažít tradiční střídání stráží, kdy vás překvapí vojáci v pestrých uniformách. Prohlédnete si zde sídlo vlády nebo se rovnou odtud vydejte do nádherných starověkých uliček. 

Stráže v San Marinu v pestrobarevných uniformách.
zdroj: media-cdn.tripadvisor.com

 Máte rádi preclíky? Tak to musíte poznat lucemburské Velikonoce! Za každé darované vajíčko totiž jeden dostanete.

Je krásné nechat se unést novým místem, jeho lidmi, krmí a historií, která vás obklopí tak, že sami nebudete moci uvěřit, že jste se nevrátili o celé století zpátky. Takové jsou oslavy Velikonoc v San Marinu, provázené Alenkou v říši divů, trhy a dobrým jídlem.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X