Jaký bude letošní velikonoční jarmark v Prostějově? Program a důležité informace na jednom místě

Chystáte se letos na jaře na Hanou?

Pak kromě Olomouce navštivte i nedaleké „město módy“.

Čekají tu na vás tradiční velikonoční trhy v Prostějově.

Na co všechno se zde můžete těšit?

Vynášení Smrtky na náměstí T. G. Masaryka

Kdy a kde to celé propukne?

18.3.2024

od 13.30 hod

Na co se můžete těšit?

  • průvod s Moranou
  • folklorní program
  • prodejní stánky
Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.

Program prostějovského vítání jara

V loňském roce město obnovilo lidovou tradici vynášení Morany. Letošní vynášení Smrky proběhne v pondělí 18. března. Vybraná prostějovská škola vyrobí figurínu Morany, která bude následně nesena v čele průvodu, který půjde z náměstí T. G. Masaryka až do Kolářových sadů.

Zde bude následně Smrtka vhozena do mlýnského náhonu. Kromě figuríny Morany v průvodu uvidíte i menší „májičky“, které symbolizují přicházející jaro.

Předtím, než se slavnostní průvod vydá na pochod, se na centrální náměstí uskuteční kulturní program, jehož součástí bude například vystoupení folklorního spolku Mánes, a také stánkový prodej s jarním a velikonoční zbožím. Velikonoční trhy v Prostějově a vítání jara stojí za návštěvu!

Program akce vynášení Smrtky.
zdroj: prostejov.eu

Velikonoční trhy na hradě Šternberk

Kdy a kde to celé propukne?

30.3.2024

10.00 – 16.00 hod

Na co se můžete těšit?

  • stánky s velikonočními dekoracemi
  • zábavní program pro děti
  • výroba tradičních velikonočních dekorací a předmětů
Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.

Program Velikonoc na Šternberku

Velikonoční trhy na Šternberku jsou součástí speciálního programu, který si pro své návštěvníky tento středověký klenot připravil. Od Zeleného čtvrtka 28. března do Bílé soboty 30. března budou probíhat speciální velikonoční prohlídky.

Na Bílou sobotu se bude konat též tradiční dětský velikonoční jarmark. Jeho součástí bude nejen bohatá nabídka velikonočních dekorací a řemeslných výrobků, ale především velké množství tvořivých dětských dílniček. V jejich rámci si malí návštěvníci budou moci vyzkoušet například pletení pomlázky nebo zdobení velikonočních kraslic.

Vstupné
Dospělí a děti od 3 let – 60 Kč
Při zakoupení vstupenky na prohlídku hradu je vstup na šternberský velikonoční jarmark zdarma.

O Velikonoční neděli bude v Rytířském sále probíhat hudební vystoupení pěveckého sboru Moravští madrigalisté z Kroměříže a na Velikonoční pondělí se na hradě budou péct jidáše.

Dětský velikonoční jarmark na Šternberku.
zdroj: hrad-sternberk.cz

Co dalšího podniknout v Prostějově na Velikonoce?

Přesvědčili jsme vás k velikonoční návštěvě tohoto malebného měst kousek od Olomouce? Udělejte si čas na procházku po jeho centru. Čím vším vás Prostějov okouzlí?

Náměstí T. G. Masaryka

Centrum města, kde se velikonoční trhy Prostějov odehrávají, je historické náměstí T. G. Masaryka, na kterém se nachází jedna z dominant celého města – secesní budova Nové radnice s věží, kterou kromě hodin zdobí i orloj. Na náměstí můžete obdivovat i původní renesanční budovu staré radnice, která je dnes sídlem Muzeum a galerie v Prostějově.

Budova radnice na náměstí v Prostějově.
zdroj: ceskatelevize.cz

Zámek Prostějov

Původní budova radnice není jedinou prostějovskou renesanční památkou. V tomto stylu byl v 16. století postaven i zdejší zámek, který sloužil jako reprezentační sídlo rodu Pernštejnů a později Lichtenštějnů.

Národní dům

Další významnou stavbou je i nedaleký Národní dům postavený v secesním stylu, který je již více než sto let centrem kultury v Prostějově. V jeho interiéru se nachází divadlo, koncertní sál, restaurace a další společenské prostory.

Šternberk

Přibližně třicet kilometrů severně od Prostějova leží městečko Šternberk, jehož dominantou je stejnojmenný středověký hrad ze 13. století. Původně se jednalo o gotický hrad, který byl později přestavěn v renesančním a neogotickém stylu.

Dalším městem, které láká na zajímavé velikonoční akce, je samozřejmě i hanácká metropole. Nenechte si ujít velikonoční trhy v Olomouci.

Neručíme za správnost informací.
Doporučujeme kontaktovat příslušné infocentrum pro upřesnění informací a sledovat oficiální webové stránky města. Není v našich silách pravidelně aktualizovat každou změnu, kterou pořadatel oznámí. Děkujeme za pochopení a užijte si trhy! :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X