Předpověď počasí na Velikonoce za posledních 10 let. Jak bude letos?

Tipnete si, jaké počasí na Velikonoce nás letos čeká?

Bude slunečno a teplo, deštivo a blátivo nebo se budou koledníci brodit sněhem?

Pojďte se s námi podívat na počasí za posledních 10 let, které jsme měli o velikonočních svátcích.

Jaké bude počasí na Velikonoce 2022?

Velikonoce v roce 2022 vychází na 17. dubna.

Duben v tomto roce bude mírně chladný a deštivý. Dokonce bude podle dlouhodobých statistik o něco chladnější než měsíc březen. I přesto bude mít ale duben typicky jarní počasí.

V první části dubna (1. 4. – 10. 4.) bude počasí klasicky aprílové, doprovázené přeháňkami. Odpoledne budou teploty dosahovat maxima okolo 8 – 10 °C. V noci budou přízemní mrazíky. Co se týče odcházející zimy, mohou se v horských oblastech i nížinách objevit sněhové přeháňky. Od 5. 4. se dost oteplí, přičemž denní teploty mohou vystoupat až na 20 °C. Okolo 10. 4. se mírně ochladí na 13 – 16 °C, přechodně i okolo 20 °C.

Ve druhé části dubna (11. 4. – 20. 4.) bude počasí doprovázeno přeháňkami, ale i slunečnějšími dny. Odpolední teploty se budou pohybovat maximálně okolo 14 – 18 °C, ojediněle i okolo 20 – 22 °C. V polovině měsíce, během tzv. rudolfského oteplení, mohou teploty dosahovat ještě vyšších hodnot. Na Velikonoce by mohlo být 20 – 25 °C. Po polovině měsíce se silně ochladí a přijde tzv. vojtěšské chladno, které bude doprovázeno sněhovými přeháňkami.

Duben je typický aprílovým počasím, při kterém se střídá teplé s chladným počasím a slunečné počasí s vydatnými dešti. V průměru dosahují dubnové teploty v odpoledních hodinách 13 – 18 °C. Ranní teploty mnohdy klesají pod bod mrazu. Průměrné denní teploty jsou tedy okolo 6 – 7 °C. (treking.cz)

Počasí na Velikonoční pondělí za poslední dekádu

RokDatum Velikonočního pondělíNejnižší denní teplotaNejvyšší denní teplotaPočasí
20128. dubna-20,5 °C+10 °Cpolojasno, místy déšť
201331. března-5 °C+6 °Coblačno, místy sněhové přeháňky
201420. dubna+10 °C+14 °Cpolojasno až oblačno, místy přeháňky, déšť a bouřky
20155. dubna+4 °C+8 °Coblačno, místy sněhové přeháňky
201627. března+ 10 °C+14 °Coblačno, místy déšť a přeháňky
201717. dubna+1 °C+12 °Coblačno až zataženo, místy přeháňky, ojediněle sníh
20182. dubna+11 °C+18 °Cpolojasno až oblačno
201922. dubna+18 °C+22 °Cjasno až polojasno
202013. dubna+14 °C+21 °Coblačno až zataženo, místy deštivo nebo přeháňky
20215. dubna+10 °C+14 °Cpolojasno až oblačno, místy déšť

Jak na zdobení velikonočních vajíček? Inspirujte se s námi a dozvíte se spoustu zajímavostí!

Předpověď počasí na Velikonoce z roku 2012

Nejvíce mrazivé Velikonoce za poslední dekádu byly právě v roce 2012. Teploty na mnoha místech klesly až na -20 °C. Například na Jizerce bylo – 20,5 °C, na Březníku na Šumavě naměřili až -17,5 °C, na Modravě hlásili -18,5 °C a na Kvildě -15,2 °C.

V dalších dnech teploty rychle rostly, přičemž v úterý teploty padly na 16 °C.

Mrazivé počasí na velikonoční svátky.
Zdroj: shannon-story.pixels.com

Počasí o Velikonocích roku 2013

Velikonoce v roce 2013 byly doprovázené hlavně zimou a sněžením. Byla očekávána velká oblačnost, místy srážky v podobě sněžení nebo sněhových přeháněk. V nižších polohách se objevil déšť nebo déšť se sněhem.

Denní teploty se pohybovaly okolo 1 až 6 °C, noční teploty pak klesly k -1 až -5°C.

Velikonoční pondělí bylo ve znamení proměnlivé oblačnosti, místy se sněhovými přeháňkami. Denní teploty vystoupaly na 1 až 5 °C, ranní teploty byly pod bodem mrazu, a to v rozmezí od -1 až -5°C.

Sněhová nadílka v lese.
Zdroj: fineartamerica.com

Počasí na Velikonoce z roku 2014

Na Bílou sobotu bylo v roce 2014 oblačno až polojasno. Během dne bylo místy zataženo s ojedinělými přeháňkami a bouřkami. Nejvyšší teploty byly 17 – 21 °C. V horských oblastech okolo 10 °C.

O velikonoční neděli se očekávalo polojasné až oblačné počasí, místy s přeháňkami nebo bouřkami. Noční teploty se pohybovaly v rozmezí od 8 – 14 °C. Denní teploty pak byly v rozmezí 16 – 20 °C.

Na velikonoční pondělí bylo polojasno až oblačno, místy s přeháňkami a bouřkami. Noční teploty byly okolo 9 °C. Teploty přes den se vyšplhaly až k 21 °C.

Duha o jarním deštivém počasí.
Zdroj: dreamstime.com

Přečtěte si zajímavé pranostiky o Velikonocích! Věříte v některou?

Velikonoční počasí v roce 2015

Na Velký pátek v roce 2015 bylo oblačno až polojasné počasí. V některých místech se vyskytly sněhové přeháňky. Noční teploty se pohybovaly od 0 až -4°C. Denní teploty se pohybovaly od 4 až 8 °C.

Na Bílou sobotu bylo oblačno až zataženo. Od západu postupně na většině území sněžilo. V nížinách do 500 metrů byly srážky smíšené s deštěm, až dešťové. Noční teploty ukázaly +2 až -2 °C, denní teploty pak 4 – 8 °C.

Na Velikonoční neděli bylo převážně oblačno, místy se sněhovými přeháňkami, a to převážně na horách. Noční teploty se pohybovaly od 0 až -4 °C s tvorbou ledovky, přes den pak teploty ukázaly 3 – 7 °C.

Velikonoční pondělí se neslo ve znamení oblačnosti se sněhovými přeháňkami. Noční teploty klesly až na -4 °C. Přes den teploměry ukázaly 4 – 8 °C.

Lesní květiny pokryté sněhem na jaře,
Zdroj: finegardening.com

Předpověď počasí na Velikonoce z roku 2016

V roce 2016 se zelený čtvrtek nesl ve znamení zatažené oblohy a nízkých teplot. Tak stejně vypadalo počasí i v pátek, kdy naší zem ráno ojediněle zahalila mlha. Odpolední a večerní hodiny doprovázelo pršení, což podle pranostiky „Velký pátek deštivý – dělá rok žíznivý“ napovídalo suchý rok.

Víkendové počasí se poněkud zlepšilo. V sobotu odpoledne se vyjasnilo a teploty se pohybovaly mezi 8 – 12 °C. V neděli svítilo slunce a teploty dosáhly 12 až 16 °C.

Velikonoční pondělí doprovázelo o něco horší počasí. Obloha byla zatažená, místy dokonce pršelo nebo se přehnaly přeháňky. Teploty nepřesáhly více jak 14 °C.

Mlhavé ráno o velikonocích.
Zdroj: @rsde.rsde

Meteorologický záznam z Velikonoc roku 2017

Počasí o Velikonocích v roce 2017 koledníkům moc nepřálo. Velikonoce toho roku byly sychravé.

Velký pátek přinesl zataženou a oblačnou oblohu. Noční teploty se pohybovaly mezi 2 až 6 °C, denní teploty pak 9 až 13 °C.

Bílá sobota byla o něco teplejší než pátek. Přesto bylo očekáváno oblačné až zatažené počasí, občas s deštěm i přeháňkami. Teploty v noci byly 1 až 5 °C, přes den naměřili 11 až 15 °C.

Boží hod velikonoční byl ve znamení oblačné až zatažené oblohy, tedy sychravo s přeháňkami. Teploty v noci mezi 2 až 6 °C, přes den mezi 8 až 12 °C.

Velikonoční pondělí koledníkům nepřálo, jelikož teploty byly nejnižší z celého týdne. Nebe bylo zatažené a deštivé. Teploty se přes den pohybovaly pouze okolo 6 až 10 °C.

Deštivé počasí v lese v jarních měsících.
Zdroj: travel.allwomenstalk.com

Meteorologická předpověď na Velikonoce z roku 2018

V roce 2018 nás čekalo hodně proměnlivé počasí na Velikonoce. Úvod nabídl i teploty lehce přes 10 °C, v závěru (v neděli a v pondělí) bylo naopak chladno a místy sněžilo. Nejvhodnější počasí doprovázelo pátek, kdy se srážky neočekávaly a teploty vystoupaly až na 12 °C.

Oblačná obloha o velikonocích.
Zdroj: geopsych.tumbrl.com

Počasí na velikonoční svátky v roce 2019

Na Zelený čtvrtek v roce 2016 byla obloha jasná až polojasná, přechodně bylo na východě republiky až oblačno. Denní teploty se vyšplhaly na 16 až 20 °C. V noci ale teploty klesly na 5 až 1 °C. Na některých místech v Čechách mrzlo.

Velký pátek přines jasnou oblohu s denními teplotami od 18 do 22 °C. Noční teploty se stejně jako ve čtvrtek pohybovaly od 5 do 1 °C. Meteorologové varovali před ojedinělými přízemními mrazíky. 

Na Bílou sobotu bylo jasno nebo skoro jasno. Na severovýchodě našeho území bylo večer oblačno. Nejvyšší denní teploty dosáhly 18 až 22 °C a nejnižší noční 5 až 1°C. Objevily se ojedinělé přízemní mrazíky. 

I v neděli na Boží hod Velikonoční zůstala obloha jasná až polojasná. Přes den naměřili 18 až 22 °C, v noci od 5 do 1 °C. 

Na Velikonoční pondělí zůstalo počasí nadále bez změny. Obloha byla jasná až polojasná. Během dne teploty vystoupaly na 18 až 22 °C jako v předchozích dnech velikonočního víkendu. Noční teploty se pohybovaly od 5 do 1 °C. 

Slunečné ranní počasí na jaře.
Zdroj: ehlockscreens.tumblr.com

Předpověď počasí na Velikonoce z roku 2020

Velký pátek v roce 2020 byl převážně polojasný. Maximální teploty byly mezi 15 – 19 °C. Sobotu doprovázela polojasná obloha s ranními přízemními mrazíky. Během dne se teploty pohybovaly okolo 16 – 20 °C.

Neděle byla jasná až polojasná, od západu postupně přibývala oblačnost a k večeru se na západě ojediněle objevily i přeháňky. Teploty v noci klesly na 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty naměřili 18 – 22 °C.

Velikonoční pondělí meteorologové předpokládali oblačné až zatažené. Během dne se postupně na většině územi objevil déšť a přeháňky. Později i srážky sněhové a ojediněle v některých oblastech i bouřky. Nejnižší teploty v noci byly v rozmezí od 9 do 5 stupňů. Během dne naměřili teploty od 14 do 18 °C.

Deštivé počasí v lese na jaře.
Zdroj: john-twynam.pixels.com

Předpověď počasí na Velikonoce vloni

Zatímco v závěru března jsme se dočkali příjemných jarních teplot nad hranicí 20 °C, úvod dubna přinesl na Velikonoce razantní ochlazení a i do nížin se vrátily sněhové přeháňky. Po Velikonocích se odpolední teploty opět zvedaly.

Velikonoční týden přinesl obrovské teplotní skoky. V pátek bylo oblačno až polojasno s ranními teplotami mezi 4 až 0 °C. Přes den se objevily ojediněle přeháňky, které byly od středních poloh sněhové. Odpolední maxima vystoupaly pouze na 8 až 12 °C.

Ještě chladněji bylo počasí v sobotu. Převládalo oblačné až polojasné počasí s ojedinělými přeháňkami, které byly od středních poloh opět sněhové. Ranní teploty klesly na 2 až -2 °C. Nejvyšší denní vystoupaly na 5 až 9 °C.

V neděli jsme se dočkali převážně polojasné až oblačné oblohy, kdy odpolední teploty dosahovaly mezi 8 až 12 °C. Velikonoční pondělí doprovázelo stejné počasí jako v neděli.

Jasná až polojasná obloha nad krajinou na jaře.
Zdroj: pexels.com

Zajímavosti a teplotní rekordy na Velikonoce

V letech 1970 a 1977 byly velmi silné mrazy. V některých lokalitách klesla teplota i pod -11 °C.

Zatím nejteplejší Velikonoce byly v roce 2000, kdy se teploměry dostaly na 26 °C.

Na Velikonoce 2011 meteorologové naměřili maximální teplotu 25 °C.

O Velikonočním pondělí v roce 2013 napadlo ve Slezsku extrémní množství sněhu. V Ostravě leželo ráno přes 20 cm sněhu, v Beskydech pak 30 cm, ve Valašském Meziříčí 35 cm.

Co myslíte, padnou v dalších letech ještě vyšší teplotní rekordy nebo naopak nižší teploty pod bodem mrazu? Necháme se překvapit, co si na nás počasí vymyslí v následujících letech.

Nemáte plány na velikonoční svátky? Poradíme Vám, jak oslavit Velikonoce doma! Spoustu inspirace, nápadů a tipů na vaření.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X