Jak si užít Velikonoce doma? Jak je oslavit, co si vyrobit a upéct

Nedovoluje situace slavení Velikonoc tradičně venku?

I tak si ale chcete udělat hezké velikonoční svátky po boku vašich blízkých?

Přinášíme vám tipy a nápady, jak si i navzdory nepříznivé situaci užít Velikonoce doma.

Jak zapojit své děti, upéct si něco dobrého a celkově si tuto situaci zpříjemnit.

Barvení velikonočních vajec

Při zdobení vajíček můžete zapojit své ratolesti, jelikož si u toho procvičí kreativitu a soustředění. Vajíčka můžete barvit speciálními barvičkami určenými na vejce, které koupíte v každém větším obchodě. V případě nouze můžete použít klasické tempery či fixy. Nebo zvolte způsob našich babiček a obarvěte vajíčka přírodně. Oblíbenými a tradičními barvami jsou červená, žlutá, zelená, hnědá a černá.

Červená vejce získáte pomocí slupek z červené cibule a hnědá pak z cibule žluté. Zelená vajíčka získáte jarní trávou nebo kopřivami. Žluté vejce obarví koření kari nebo kurkuma. Chcete-li vejce fialová, pak použijte ostružiny. Pro modrá vajíčka se hodí borůvky. Abyste uvedené barvy získali, je potřeba vejce vařit ve vodě s uvedenou přírodninou a třemi lžícemi octa alespoň 20 minut.

Přírodně barvená vajíčka na Velikonoce.
Zdroj: harrisfarm.com.au

Inspirujte se, jak ozdobit velikonoční vajíčka. Máme spoustu tipů včetně zajímavostí a jejich historie.

Pletení velikonoční pomlázky

Při pletení pomlázky můžete zapojit tatínka i s dětmi. Vyrazte na společnou procházku a najděte podél potůčků nebo řek vrbové proutky. Sice s upletenou pomlázkou nevyrazíte na koledování, ale i tak dětem vlastnoruční pomlázka udělá radost a bude se u vás doma vyjímat jako dekorace. Děti a tatínek mohou s pomlázkou vyšlehat alespoň maminku nebo třeba babičku.

Podívejte se na videonávod, jak si uplést pomlázku z 8 proutků.

Podívejte se na původ tradice výprasku na Velikonoce. Jak to chodí u nás nebo v jiných zemích Evropy?


Hledání velikonočních vajíček

Děti budou přímo nadšené z hledání pokladů a velikonočních vajíček, které schoval velikonoční zajíček. Schovejte vajíčka či sladkosti po zahradě nebo po domě už večer před velikonočním pondělí. Vaše ratolesti budou mít pak po probuzení o zábavu postaráno na velkou část dopoledne. Pokud chcete, můžete tuto akci hledání pokladu připravit někde v lesíku nebo na louce, kam s dětmi vyrazíte. Tento zvyk sice pochází z USA, ale když se letos nechodí na tradiční koledu, je to skvělá náhrada a děti se u ní náramně zabaví.

Holčička hledající velikonoční vajíčka po zahradě.
Zdroj: mummydaddyandmemaskethree.co.uk

Zapojte děti a inspirujte se našimi návody na obrázková velikonoční přání. Máme jich spoustu!

Velikonoční pečení

Zapojit děti můžete i při pečení velikonočních dobrot. Pokud jste se nepředzásobili droždím, péct můžete i pomocí kypřícího prášku, který se o vykynutí postará. Vlhkost a vláčnost při pečení zajistí tvaroh nebo jogurt.

Upéct můžete třeba tradičního velikonočního beránka. Máme ty nejlepší recepty v 7 variantách!

Na velikonoční stůl se skvěle hodí velikonoční mazanec nebo třeba něco slaného, jako tradiční velikonoční nádivka.

Inspirujte se našimi recepty na luxusní velikonoční nádivku. Výborná jako od babičky, po které se budete olizovat!

Je úplně jedno, co upečete. Vy a vaše děti se u toho skvěle zabavíte a strávíte spolu nádherné chvíle. Náramně se vyřádíte třeba u zdobení velikonočních perníčků.

Nahlédněte na skvělé recepty na velikonoční perníčky! Máme i tipy na zdobení.

Další sladkou dobrotou jsou třeba velikonoční jidáše!

Máme pro vás recepty na tradiční jidáše v 6 variantách!

Domácí velikonoční beránek s bílou polevou.
Zdroj: midwestniceblog.com

Velikonoční zdobení bytu

Spoustu zábavy si můžete užít i při tvorbě velikonočních dekorací. Základem může být společná procházka do lesa či k rybníku, kde s dětmi nasbíráte jarní přírodniny. Z těch pak můžete vytvořit květinovou vazbu do vázy, velikonoční věnec a spoustu jiných dekorací.

Vyzkoušejte třeba naše návody na tvorbu velikonočních dekorací z různých materiálů. Zajíčci, pletená vajíčka, ale i pletené košíčky.

Při tvoření můžete využít také věci, které už máte doma. Třeba přízi, modelínu, stužky, samotvrdnoucí hmotu atd. Tvořit můžete vajíčka, zajíčky, kuřátka a jiné jarní motivy. Kromě tvoření může být skvělým odreagováním a relaxem také malování. Stačí vzít barvy, papír, plátno, pastelky, tempery nebo omalovánky a pomořit se do kouzelného světa barev. Malovat umí každý a dětem tak umožníte vyjádřit se a vytvořit něco od jejich srdce.

Máme pro vás tipy na výrobu velikonočního kuřátka, při kterých zabavíte děti.

Velikonoční dekorace z přírodních materiálů.
Zdroj: digsdigs.com

Velikonoční svátky se dají skvěle užít i v pohodlí domova. Je spoustu nápadů, jak zabavit nejen děti, ale i sebe. Tvořením, vařením a pečením strávíte společné chvíle a utvrdíte tak vaše rodinné pouto. Není důležité vymýšlet pestrý speciální velikonoční program, ale to, aby vám bylo spolu dobře. Pusťte si nějaký pěkný film, dejte si něco dobrého nebo si zahrajte nějakou společenskou hru. Skvělé jsou také společné procházky přírodou.

A jak strávíte letošní Velikonoce vy?

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X