Brazilské Velikonoce potěší zbožné věřící i milovníky zábavy. Feliz Páscoa!

Brazílie je známá tím, že všechny oslavy, které se tu konají, jsou velmi živé a okázalé.

Velikonoční svátky nejsou výjimkou.

Kde v obchodě hledat velikonoční vajíčka?

Vyplatí se v době svátků jara vyrazit do této pestré země?

Objevte společně s námi, jak se slaví Velikonoce v Brazílii.

Historie Velikonoc v Brazílii

Tato jihoamerická země je domovem jedné z největších populací katolíků na světě, není tedy překvapením, že oslava Velikonoc v Brazílii je velkolepá.

Zavedení křesťanství do Brazílie se datuje příchodem portugalských objevitelů v 16. století, některé velikonoční tradice se tak podobají těm portugalským. Během koloniálního období se katolické křesťanství stalo dominantním náboženstvím.

V průběhu staletí v Brazílii navíc došlo k prolínání katolických tradic s domorodou vírou a zvyky. Tento přístup je patrný v různých aspektech brazilské kultury, včetně Velikonoc.

V některých regionech může velikonoční oslavy ovlivnit slavnostní duch karnevalu, dalšího významného brazilského svátku. To se může projevit v komunitních akcích, hudbě i barevné výzdobě.

Celá Latinská Amerika je známá svými pestrými slavnostmi. Podívejte se, jak se slaví Velikonoce v Mexiku.

Brazilské velikonoční tradice, zvyky a symboly

Věřící lidé slaví celý týden, ale pouze Velký pátek a Velikonoční neděle jsou státními svátky. Události, které se odehrávají během Svatého týdne, přesně kopírují časovou osu Kristova zatčení, ukřižování a konečného vzkříšení. Každý den má zvláštní význam a slaví se mší svatou a starými tradicemi.

Kromě křesťanských tradic mají Brazilci tendenci do tohoto svátku zahrnovat i další zvyky, jako je obdarovávání přátel a rodiny a proslulá brazilská čokoládová velikonoční vajíčka.

Náboženská procesí a zvyky 

Květná neděle připomíná Kristův slavný příjezd do Jeruzaléma. Brazilci tradičně nosí palmové ratolesti, které si po požehnání v kostele odnášejí domů. Stejně jako Kristus umyl na Zelený čtvrtek nohy svým apoštolům, brazilští kněží během mše myjí nohy dvanácti lidem z různých společenských vrstev.

Na Velký pátek probíhají procesí, během kterých se ženy, které nesou obraz Nossa Senhora das Dores (Panny Marie Bolestné) setkávají s průvodem mužů, kteří nesou obraz Nosso Senhor dos Passos (Ježíše Krista s křížem).

Velikonoční cestování

V rámci sekulárního přístupu ke Svatému týdnu mnozí Brazilci spěchají na pláže a do dalších rekreačních oblastí, aby využili svátků a školních prázdnin, které obvykle trvají celý týden. Mezi oblíbená místa patří též historická města.

Koberce z květin v ulicích Brazílie.
zdroj: thetravelingteacher.com

Barevné „koberce“ v ulicích

Jednou z nejkrásnějších tradic Svatého týdne je výzdoba ulic pro nedělní procesí. Mnoho měst to dělá na Boží tělo, ale například v Ouro Preto lidé noc před Velikonoční nedělí vytvářejí barevné koberce z dřevěných hoblin, mouky, kávy, květin a dalších materiálů.

Barvou brazilských Velikonoc je fialová. Převládá všude, kam se podíváte – od barvy pouliční výzdoby až po obaly čokoládových vajíček.

Velikonoční vajíčka

V Brazílii je velikonoční vajíčko obvykle čokoládové, s malovanými slepičími vajíčky se téměř nesetkáte. Kromě toho jsou čokoládová vajíčka často poměrně velká, aby se dala naplnit hračkami nebo dalšími sladkostmi.

Zajímavostí je, že v obchodech je nenajdete v regálech, zavěšují se ke stropu. Vyšší lidé si tak při procházení uličkami musejí dávat pozor.

Místo lovu velikonočních vajíček, zaujímají v Brazílii při rodinných oslavách hlavní roli kmotři, kteří své kmotřence obvykle obdarují čokoládovými vajíčky a dalšími drobnými dárky. Čokoládová vajíčka si ale v Brazílii mezi sebou často dávají i dospělí.

Velikonoční vajíčka zavěšená u stropu v obchodě.
zdroj: forbes.com

Jak se slaví brazilské Velikonoce?

První nápisy Páscoa, což je brazilský výraz pro Velikonoce, se objevují v místních obchodech nejméně měsíc před oficiálním dnem svátků. Ačkoli je komerční stránka Velikonoc zřejmá, neméně silná je i stránka náboženská.

Během Svatého týdne neboli Semana Santa se po celé zemi konají náboženské obřady, jejichž součástí jsou tradice jako pletení křížů z palmových ratolestí, průvody a obřady.

Oslavy se konají po celé zemi, ale ty v Ouro Preto ve státě Minas Gerais patří k nejznámějším a nejbarevnějším v Brazílii. Ulice jsou lemovány koberci z pestrobarevných květin a dalších materiálů, které vytvářejí složité obrazce, což je tradice, která zde začala již v roce 1733.

Velikonoce v Brazílii se stejně jako na celé jižní polokouli slaví na podzim, ale teploty jsou příjemně teplé, a tak mnoho rodin pořádá velikonoční grilování.

Stejně pestré a veselé jako Velikonoce jsou v Brazílii i Vánoce. Poznejte, jaké jsou brazilské vánoční zvyky a tradice.

Co se jí v Brazílii na Velikonoce?

Brazilci během velikonočního období rádi tráví co nejvíce času se svými rodinami a přáteli. Na Velký pátek se často koná společný oběd, jehož hlavním chodem je bacalhau, tradiční pokrm ze solené tresky.

Připravuje se na různé způsoby, například Bacalhau à Brás (treska s cibulí a brambory), Bacalhau à Gomes de Sá (treska s cibulí a olivami) nebo Bacalhau à Zé do Pipo (treska s bramborovou kaší a majonézou).

Tradičním velikonočním pokrmem je též feijoada, dušené fazole s hovězím a vepřovým masem. Pokrm se obvykle podává s rýží a různými klobásami. Brazilci si ho nejradši vychutnávají s tradičním brazilským nápojem caipirinha.

Pamonha je brazilský pokrm připravovaný z nastrouhané kukuřice, která se sladí cukrem a kokosem, obvykle zabalený do kukuřičných slupek. V některých regionech je pamonha spojena právě s Velikonocemi.

Paçoca je dezert, který se vyrábí z drcených ořechů, obvykle arašídů, mouky, cukru a soli, které se smíchají v pastu a poté ztuhnou. Tato lahůdka je skutečnou ozdobou brazilských Velikonoc a často se rozdává při náboženských slavnostech a obřadech.

Oblíbeným velikonočním dezertem je i quindim připravovaný ze žloutků, másla, strouhaného kokosu a cukru. Čokoládová vajíčka, která se konzumují jako dezert, jsou často plněna směsí brigadeiro, která obsahuje kokos a kakao.

Brazilský velikonoční dezert.
zdroj: clubfoody.com

Jaká místa v Brazílii o Velikonocích navštívit?

Pokud chcete zažít brazilské velikonoční svátky, můžete samozřejmě vyrazit do velkých známých měst jako je Rio de Janeiro nebo São Paulo. Zajímavé jsou ale i mnohé další destinace. Kam se vydat?

  • Ivolti – v tomto městě na jihu Brazílie mají velmi zvláštní zvyk. Před Velikonocemi tu totiž psy a kočky malují na modro nebo růžovo, aby dětem připomněli, že se blíží „nejsladší období v roce“. Ve městě se také prodávají čokoládová hnízda naplněná miniaturními vajíčky, což je tradice, kterou do země přinesli němečtí přistěhovalci.
  • Brejo da Madre de Deus – v tomto městě přibližně 200 km od Recife byla postavena pod širým nebe speciální scéna, kde se každý rok na Velikonoce koná velkolepé představení s názvem Umučení Ježíše v Novém Jeruzalémě.
  • Goiás – v tomto městě se každý rok během Svatého týdně koná Procissão do Fogaréu neboli průvod s pochodněmi, při němž muži v kapucích symbolizují římské vojáky zatýkající Ježíše.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X