Oslavte s námi Velikonoce ve Vatikánu, centru křesťanské kultury a nechte si požehnat samotným papežem!

Jak se oslavují Velikonoce ve Vatikánu? Odpověď je zcela jednoduchá – všudypřítomně.

Máte obavu, že pokud se rozhodnete pro jarní výlet, nedostanete se přes davy k památkám a zajímavým událostem?

A copak si dáte v Římě během Velikonoc dobrého?

To vše a mnohem více vám přiblíží svátky jara ve Vatikánu, sídle papeže. 

Jak se slaví Velikonoce ve Vatikánu?

Není třeba zdůrazňovat, že pokud se řekne centrum křesťanství, každému se vybaví Vatikán. Sídlo papeže, kde každoročně probíhá řada svěcení, mší a účastní se jich masy věřících. Dnes si představíme, co má svátost ve Vatikánu na programu a jak vše probíhá. 

Na Zelený čtvrtek probíhá mše svatá za účasti patriarchů, kardinálů, arcibiskupů, biskupů a kněžích nacházejících se v Římě. Součástí této bohoslužby je obvykle mytí nohou.

Na Velký pátek probíhá obřad umučení Páně. Večer kolem Kolosea proběhne raritní křížová cesta. Tomuto obřadu předsedá papež v aréně, kde bylo mnoho starověkých křesťanů „předhozeno lvům“. Koloseum bylo v roce 1749 vysvěceno jako kostel, aby se připomnělo toto rané pronásledování křesťanů a zastavilo drancování stavebního materiálu stavby.

Na Bílou sobotu se papež vrací k oltářní stolici ve vatikánské bazilice na vigilii Svaté noci. 

V neděli probíhá na náměstí svatého Petra největší shromáždění, kterému předsedá papež František a na jehož konci pronese z lodžie baziliky požehnání Urbi et Orbi. Květná neděle je také dnem, kdy se koná Světový den mládeže.

Papež František na náměstí žehná Urbi et Orbi.
zdroj: www.infoans.org

I v Itálii se obecně uznává za státní svátek velikonoční neděle a pondělí, v tyto dny mohou být některé podniky, včetně obchodů nebo bank, zavřeny.

Mše v bazilice svatého Petra

Tato událost, která probíhá na nejposvátnějším místě křesťanství, láká každoročně tisíce lidí. Je však dobré zvážit, zda zde putujete za krásou a věhlasností památek, maleb a soch v bazilice ukrytých nebo za svatou poutí, kterou tímto místem završíte. V prvním případě totiž můžete být nemile překvapeni množstvím lidí a prodlevy z čekání vám mohou zážitek pokazit, navíc ne vše je v tento čas veřejnosti dostupné. Pokud jedete jenom po památkách, raději se Velikonocům vyhněte. 

Účast na mši v bazilice svatého Petra je obvykle přístupná všem a zcela zdarma. Probíhá zde každý den a jedinou překážkou, jak se dostat dovnitř, je vystát si poměrně dlouhou frontu. Obecně se doporučuje přijít přinejmenším dřív o dvě hodiny a získat tak na mši zajímavé místo. Mše se konají až pětkrát denně napříč celou bazilikou. Nejznámější místa, kde se jí můžete účastnit jsou oltář svatého Josefa (levý transept), oltář Petrova stolce (apsida) a kaple Nejsvětější svátosti (vpravo, před transeptem).

Katedrála svatého Petra.
zdroj: www.rome.info

Pokud se chcete o Velikonocích ve Vatikánu zpovídat, je zde i tato možnost, požádejte obsluhu u vchodu, aby vás nasměrovala tam, kde se budete moci zpovídat ve svém jazyce. 

Co se týče Velikonoc, jsou v bazilice určitá omezení, kdy je uzavřena. Je vhodné si ověřit, zda jste se nerozhodli pro návštěvu během jedné z mší, která veřejnosti přístupná není, zde je seznam:

  • Na Květnou neděli se koná papežská mše v 9:30 hodin. Návštěvu baziliky si tedy naplánujte někdy po poledni.
  • Na Zelený čtvrtek je papežská mše v 9:30 hodin. Návštěvu baziliky byste si tedy měli naplánovat někdy po poledni.
  • Na Velký pátek se koná papežská mše v 17 hodin, takže samotná bazilika se v tento den uzavře dříve než obvykle.
  • Na Bílou sobotu se bohoslužba koná večer, takže bazilika bude otevřena normálně.
  • Velikonoční neděle, velikonoční mše se bude konat na Svatopetrském náměstí v 10 hodin. Po ní bude v poledne následovat papežova promluva k zástupům Urbi et Orbi. Baziliku tedy budete moci navštívit až kolem 13. hodiny.
  • Na Velikonoční pondělí bude papež sloužit mši v poledne, takže návštěvu baziliky byste si měli naplánovat někdy po půl druhé odpoledne.

Krásná zelená země plná malinkých oveček, i tak by se dalo popsat Irsko. Jaké jsou však pravé irské Velikonoce a jejich tradice a zvyky?


Vatikánské velikonoční tradice

Mezi sobotou (Sabato Santo) a Velikonoční nedělí je v Římě nejslavnostnějším okamžikem roku „veglia pasquale“ na náměstí svatého Petra, které se o půlnoci mění v oslavu Kristova vzkříšení a vítězství světla nad tmou.

Lucernario
zdroj: www.ilcittadino.ge.it

Ústředním bodem této události je Lucernario, zapálení velikonoční svíce neboli „cero pasquale“, kdy věřící čekají na příchod půlnoci.

Co jíst v Římě během Velikonoc?

Připravuje se zde celá řada zajímavých pokrmů, obecně jsou spojeny s jehněčím masem, které symbolizuje křesťanské Velikonoce. Itálie je však centrem gastronomie, kde si milovník dobrého jídla vždy přijde na své. Pokud však chcete ochutnat něco tradičního, zde přinášíme přehled. 

Velikonoční snídaně

Toto jídlo patří mezi tradici, která se uznává u všech věřících. Bohatá společenská snídaně obvykle zahrnuje šunku, vejce na tvrdo a chléb. I zde je vejce považováno za symbol znovuzrození, proto se jeho konzumace takto dostala na rodinné stoly. 

V Římě se k obědu o velikonoční neděli obvykle podává jehněčí maso a římské artyčoky. Jehněčí maso je oblíbeným velikonočním pokrmem v celé Itálii. Často se na stole také objevují smažené ančovičky nebo zelené fazolky. Jako dezert je typický koláč, který je v receptuře podobný panettone, ale má tvar holubice – kříže, zvaný colomba. 

Tradiční velikonoční koláč colomba.
zdroj: foodtourrome.com

Pokud vám ve výčtu stále chyběla ta tolik milovaná velikonoční vajíčka, při oslavách Velikonoc v Itálii jsou populární čokoládová vejce pro děti, mnohdy veliká a v nich ukrytá další sladká překvapení. 

Co si dopřává sám papež František?

Vyznavači křesťanství jsou předurčení ke skromnosti v jídle. Ačkoliv tu u mnoha předchůdců nynějšího papeže Františka bylo jinak, tento vyznává střídmost a jednoduchost. Restaurace navštěvuje jen velice zřídka a mezi jeho obvyklé chody patří velice strohé a nenáročné pokrmy. Na co si však František potrpí je snídaně a tzv. membrillo. Membrillo je želatina, která se vyrábí z kdoulí a je typickým pokrmem pro Argentinu, kde František vyrůstal. 

Papež František a pizza.
zdroj: catholicherald.co.uk

Papež miluje víno, což patří k jeho poslání, ale pokud byste chtěli uhádnout jeho nejoblíbenější jídlo, je to pizza. Svou lásku k tomuto pokrmu vyjádřil v otevřeném rozhovoru, kde sdělil, že je jeho snem, vyjít do ulic, aniž by ho někdo poznal a zajít si do pizzerie.

Ptáte-li se, jak vypadají pravé italské Velikonoce, je načase to všechno zjistit ještě předtím, než naplánujete svou cestu do Vatikánu.

Velikonoční Vatikán, co navštívit?

Jak již bylo zmíněno, Velikonoce ve Vatikánu mohou znamenat obrovské množství lidí, kteří se budou na náměstích srocovat a vzdávat hold největšímu křesťanskému svátku v roce. Může se stát, že baziliky (včetně Sixtinské kaple) budou uzavřeny a vy se nedostanete k jejich návštěvě. Proto důsledně plánujte, než sem vyrazíte. Nyní několik tipů, jak zde strávit krásný čas.

Navštivte vatikánské zahrady

Vatikánské zahrady jsou rozlehlý a krásný park ve Vatikánu, který se nachází za bazilikou svatého Petra na svazích hory Vaticanus. Jsou přístupné pouze s průvodcem a na jaře jsou nádherné. Můžete zde obdivovat části v italském, anglickém a francouzském stylu, květiny i papežova oblíbená modlitební zákoutí. Také se vám zde naskytne úžasný a neobvyklý výhled na kopuli svatého Petra. 

Vatikánské zahrady.
zdroj: media.tacdn.com

Pantheon na zelený čtvrtek

Na Zelený čtvrtek se do Pantheonu z jeho slavného okulusu (otvoru ve stropě) snáší sprška okvětních lístků růží. Je to součást náboženských oslav, tedy lze předpokládat, že o událost bude obrovský zájem. Je to však nádherná podívaná, kterou by neměl nikoho minout. Vyrazte už brzy ráno, ať máte ten nejlepší výhled!

Od Kolosea po římské fórum a Palatino

Tento soubor starověkých staveb vás na jaře okouzlí svou atmosférou. Ani jednu nesmíte při návštěvě jarního Vatikánu vynechat, protože Koloseum je také součástí velkých oslav, které stojí za to navštívit. 

Pokud vás však davy unaví a vy se budete chtít nechat unášet dávnověkem, venkovní archeologické areály Fóra a Palatina jsou na jaře zdobené květenou i zelenými stromy. Takovou podívanou si na ně v jiné roční době neužijete. 

Pokud stále nevíte, kam vyrazit na Velikonoce na výlet, přinášíme několik užitečných doporučení!

A tak jsme oslavili Velikonoce ve Vatikánu a zjistili, že je-li někde středisko tohoto svátku a víry, je to právě v tomto místě. Do Itálie by nemělo být nikdy škoda vycestovat, pokud svou pouť spojíte i s tou křesťanskou, dost možná si přivezete klid a mír na duši, který vám požehná sám papež František. 

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X